Dlaczego koty nas liżą, a potem gryzą? Tych ciekawostek o kotach na pewno nie wiedziałeś

i

Autor: Canva

Światowy Dzień Kota 2024

Dlaczego koty nas liżą, a potem gryzą? Tych ciekawostek o kotach na pewno nie wiedziałeś

2024-02-16 14:16

Koty są puchatymi przyjaciółmi człowieka. Nie od dzisiaj wiadomo też, że lubią chodzić własnymi ścieżkami, a niektóre ich zachowania dziwią właścicieli. Przykładowo zastanawiamy się, dlaczego koty najpierw nas liżą, a potem gryzą. Jak się okazuje, odpowiedź jest prosta. Poznaj ciekawostki o kotach, o których z pewnością nie wiedziałeś.

Koty potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi człowieka. Czasami wystarczy, że zaczną się do nas przymilać, a od razu nasz nastrój się poprawia. Jednocześnie są też zwierzakami, które chodzą własnymi ścieżkami. Nie zawsze będą chciały, abyśmy je głaskali. Mają również pewne typowe dla siebie zachowania, które nas bawią. 

W internecie możemy znaleźć mnóstwo filmów, na których pokazane są śmieszne sytuacje z kotami w roli głównej. Niektóre z przedstawianych na nagraniach zachowań można jednak łatwo wytłumaczyć. 

Dlaczego koty nas liżą, a potem gryzą? Tych ciekawostek o kotach na pewno nie wiedziałeś

Jednym z częstych pytań, jakie zadajemy sobie jest, dlaczego koty ugniatają łapkami. Pupile najczęściej ugniatają miękkie materiały, jak np. koce, ale często też swoich opiekunów. Aby dojść do źródła takiego zachowania, musimy cofnąć się do momentu pierwszych dni kociaków na świecie. 

Gdy kocięta ssą sutki matki, ugniatają też jej brzuch, w ten sposób stymulując przepływ mleka. Taki odruch może być zatem pozostałością z okresu kocięcego. Nie jest to jednak jedyny powód. Takie ugniatanie działa również uspokajająco na czworonogów oraz pozwala im przygotować się do snu

Kolejną ciekawostką jest fakt, że koty śpią około 15 godzin dziennie. Wychodzi zatem na to, że przeciętny pupil spędza około 70 proc. swojego życia śpiąc. Pozostaje jednak te kilka godzin w dobie, w których zwierzak jest aktywny. Wówczas je, bawi się czy biega. Co ciekawe, kot domowy może biegać na krótkich dystansach z prędkością około 45 km/h. Oznacza to, że może on wyprzedzić nawet Usaina Bolta. 

Właściciele kotów często zadają sobie jeszcze jedno pytanie. Dlaczego kot najpierw nas liże, a potem gryzie? Wbrew pozorom, odpowiedź jest prosta. Nasi puchaci przyjaciele, liżąc nas, oznaczają nas swoim zapachem. Tym samym pokazują, że jesteśmy ich własnością oraz jesteśmy im bliscy. Takie zachowanie również może być z czasów kocięcych. 

Kocie mamy bowiem, lizaniem oraz podgryzaniem, okazują uczucia swoim dzieciom. Jest to też forma zdyscyplinowania kociąt, gdy te są niegrzeczne. Zdarzają się również sytuacje, że czworonogi podgryzają nas, gdy czują się przestymulowane. Kociak, po dłuższej chwili lizania, może poczuć się po prostu niekomfortowo. 

Światowy Dzień Kota 2024. Zobacz najśmieszniejsze obrazki i MEMY z kotami!