Kot/ zdj. poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Ciekawostka

Dlaczego koty lubią pić wodę prosto z kranu? Odpowiedzi jest kilka

2024-02-16 10:33

Właściciele kotów z pewnością nie jeden raz zauważyli, co dzieje się z ich pupilem, gdy leci woda z kranu. Zwierzęta te piją ją, co więcej, strumień wzbudza ogromne zainteresowanie i stanowi pewnego rodzaju zabawę. Dlaczego koty lubią pić wodę prosto z kranu bardziej niż z miski? Sprawdźcie poniżej.

Pomimo niektórych niewłaściwych sygnałów, koty tak naprawdę uwielbiają wodę. Może niekoniecznie preferują typową kąpiel, ale z pewnością lubią właśnie strumienie z kranu, a nawet fontanny. Kiedy widzą którąś z tych rzeczy - szaleją. Stanowi to dla nich też pewien rodzaj zabawy.

Dlaczego koty wolą pić wodę z kranu niż z miski?

Koty domowe to zwierzęta, których przodkowie zamieszkiwali tereny pustynne. Tam o wodę było bardzo ciężko i zwierzęta te musiały w toku ewolucji przystosować się do jej braku. Dzisiaj koty dzięki swoim zmysłom, potrafią szybko i bezbłędnie odnaleźć źródło życiodajnej wody. Wykorzystają każdą nadarzającą się okazję, by napić się tego bezcennego płynu.

Problem z kocią miską polega na tym, że kot nie widzi ani nie słyszy znajdującej się w niej wody. Ponadto, woda nie ma zapachu. Jest to więc dla pupila obiekt nieistniejący i zupełnie nieinteresujący.

Drugą sprawą jest fakt, że nawet jeśli kot jest świadomy, że w misce jest woda, to nie będzie jej pił, jeśli jest zlokalizowana w złym miejscu. Zwykle taką miskę stawia się w kącie pokoju (z którego kot nie może widzieć otoczenia, więc w trakcie picia czuje się zagrożony) albo tuż przy misce z pożywieniem. Z punktu widzenia kota, polowanie i spożywanie posiłków nie ma nic wspólnego z wycieczką do wodopoju.

Kiedy kot słyszy lecącą z kranu wodę - wpada w euforię i chce się jej napić. Poza tym, jest ona wtedy w ruchu, co również stanowi dla mruczków atrakcję. Jeżeli chodzi o miskę z wodą - fakt, sięgają po nią, ale tylko w momencie, gdy woda jest świeża i przyciąga ich wzrok. Zobaczcie przykłady poniżej.