Od 2002 r. co roku organizowany jest Europejski Tydzień Mobilności. Całe wydarzenie poświęcone jest lokalnemu promowaniu transportu miejskiego.
Dyrekcja Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz Mobilności i Transportu chciała tym samym zachęcić organizacje pozarządowe oraz władze lokalne do wprowadzania zrównoważonych środków transportu, m.in. transportu zbiorowego, rowerowego czy pieszego. Kulminacyjnym punktem obchodów Tygodnia Mobilności jest Dzień bez Samochodu.
Europejski Tydzień Mobilności 2023 we Wrocławiu
Wrocław również zaangażował się w promowanie tego wydarzenia. Z tej okazji pojawiły się inicjatywy, które pokazują, jak dbać o jakość powietrza i ochronę środowiska w mieście.
- Tegoroczne hasło to "Oszczędzaj energię". To kwestia związana z cenami za energię elektryczną, ale też żebyśmy się uniezależnili od jednego źródła energetycznego - tłumaczy Iwona Frydryszak z Fundacji "Przyjaźń Sztuka Edukacja". - To wszystko się dzieje w tym tygodniu.
Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 we Wrocławiu
Przez cały tydzień we Wrocławiu pojawi się szereg atrakcji, które mają na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat dbania o środowisko oraz zachęcenie do korzystania z komunikacji miejskiej zamiast samochodu.
W tym czasie będzie okazja przejechać się Muzycznym Tramwajem na Nowy Dwór czy zobaczyć kolorową paradę rowerowych ślimaków do Parku Tysiąclecia, gdzie na zakończenie obchodów zorganizowany zostanie Zielony Piknik.
Nie zabraknie również stałego punktu programu, czyli Dnia bez Samochodu. Jest on 22 września i wtedy to można podróżować za darmo komunikacją miejską po całym Wrocławiu.
- W ramach akcji "Godzina darmowego przejazdu rowerem miejskim" będzie można wybrać się na wycieczkę rowerową. 22 września będzie również Dzień bez Biletu, czyli bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną - dodaje Iwona Frydryszak. - Gorąco zachęcamy. My jako fundacja prowadzimy warsztaty w szkołach podstawowych, ale można również pobrać grę terenową.
Szczegółowy program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 we Wrocławiu
Fundacja "Przyjaźń Sztuka Edukacja" będzie prowadzić przez cały tydzień warsztaty w szkołach podstawowych pt. "Transport lokalnie i globalnie". Tylko od 18 września do 22 września dotrą do 300 uczniów, jednak nadał można się zgłaszać, jeśli dana szkoła chce, aby edukatorki z tej fundacji poprowadziły zajęcia we wrześniu lub październiku. Zgłoszenia można wysyłać na maila ewa@fae-foundation.org.
W Centrum Kultury Wrocław-Zachód prowadzone są również warsztaty plastyczne oraz animacji poklatkowej dla dzieci w wieku 7-12 lat. Od 18 września można dołączyć do Miejskiej Gry Terenowej z całą rodziną. Mapki z zadaniami dostępne są do pobrania tutaj. Finał oraz rozdanie nagród odbędzie się podczas Soboty z Zielonym Wrocławiem w Parku Tysiąclecia.
Nie tylko dzieci mają zorganizowane atrakcje, dla dorosłych również się coś znajdzie. 18 i 21 września w Centrum Kultury Wrocław-Zachód odbywają się warsztaty "Mobilny Senior". Grupa seniorów zajmie się mapowaniem najbliższej przestrzeni pod kątem szlaków, którymi poruszają się na osiedlu. Nauczą się również korzystać z rowerów miejskich. Zapisy odbywają się w Centrum Kultury Wrocław-Zachód oraz na stronie internetowej.
22 września jest Dzień bez Samochodu. Oznacza to, że podróżując komunikacją miejską nie będziemy musieli tego dnia kupować biletu, a chcąc przejechać się rowerem miejskim pierwszą godzinę będziemy mieli za darmo.
Tego samego dnia w filii nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Chociebuskiej 8/10 odbędzie się debata "Mobilni i zrównoważeni". Wyjściem do dyskusji będą fragmenty wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami Nowego Dworu na temat transportu miejskiego. Podczas spotkania odbędzie się również premiera spotu „Jak skutecznie dojechać?” oraz pokaz efektów warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci. Debata potrwa 17:00-19:00. Zapisy nie obowiązują.
Chętni popływać po Odrze przyjaznymi środowisku łodziami będą mogli przyjść 22 września w godz. 15:00-18:00 na bulwar Piotra Włostowica, na przystań City Boats.
Za to 23 września będzie miał miejsce finał całego Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tego dnia będzie zdecydowanie najwięcej atrakcji:
- o 14:00 na Pl. Solnym - zwiedzanie rowerowe miasta z przewodnikiem i ukazanie zalet komunikacji rowerowej;
- o 14:30 na Pl. Solnym - przejazd pojazdami elektrycznymi typu melex po Starym Mieście i Ostrowie Tumskim;
- 10:00-14:00 przy Odra Centrum na Wybrzeżu Juliusza Słowackiego 5B - wypożyczanie kajaków na hasło: Europejski Tydzień Mobilności 2023;
- 12:00-17:00 w Parku Tysiąclecia - "Sobota z Zielonym Wrocławiem", czyli plenerowe, rodzinne wydarzenie, podczas którego odbędzie się szereg działań edukacyjnych i promocyjnych z zakresu zrównoważonej mobilności.