Twierdza Srebrna Góra

i

Autor: Wikimedia Commons

Dolny Śląsk

Cuda Polski 2024. Te miejsca z Dolnego Śląska zostały nominowane do plebiscytu. Gdzie głosować?

2024-05-14 13:49

Plebiscyt Cuda Polski 2024 organizowany jest przez National Geopgraphic. Poznaliśmy listę nominowanych miejsc, wśród których znalazły się trzy znajdują się na Dolnym Śląsku. Gdzie można głosować?

Plebiscyt Cuda Polski 2024. Trzech kandydatów z Dolnego Śląska

Już oficjalnie rozpoczęło się głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cuda Polski. Czytelnicy National Geographic oraz internauci z całej Polski wybrać będą mogli teraz zwycięzcę z każdego województwa. Które z trzech wyjątkowych dolnośląskich miejsc otrzyma tytuł Cuda Polski 2024? O tym zdecydować możecie również wy, oddając swój głos na stronie internetowej National Geographic.

Głosowanie potrwa do 5 czerwca, a laureatów poznamy 10 czerwca. W minionym roku tytuł dolnośląskiego Cuda Polski 2023 zdobyło miasto Bardo, które docenione zostało m.in. za drewnianą figurkę Maryi z Jezusem, która według National Geographic "jest najcenniejszym zabytkiem Bardo"

Kandydaci plebiscytu Cuda Polski 2024 z Dolnego Śląska:

1. Miasto Krzywej Wieży - Ząbkowice Śląskie

"Ząbkowice Śląskie to jedyne w Polsce miasto z Krzywą Wieżą, do której można wejść, zwiedzić jej wnętrze oraz wspiąć się na samą górę, na dach, skąd rozpościera się zapierający dech widok. Przy dobrej widoczności można dostrzec Twierdzę Srebrną Górę, Śnieżnik, a nawet Śnieżkę" - opisują organizatorzy plebiscytu.

2. Twierdza Srebrna Góra

"Jest obiektem unikatowym w skali całej Europy. I to nie tylko dlatego, że jest największą górską fortyfikacją na Starym Kontynencie. Twierdza Srebrna Góra to ciekawa, wielowątkowa historia rozpięta pomiędzy XVIII wiekiem i okresem II wojny światowej, to niesamowite górskie widoki, to miejsce, w którym całe rodziny mogą wyjątkowo ciekawie spędzić czas" - uzasadnia kandydaturę National Geographic.

 3. Pałac Marianny Orańskiej

"Perła neogotyckiej architektury na Dolnym Śląsku, usytuowana na wzgórzu i otoczona przepięknym kompleksem parkowym, gdzie królewna niderlandzka spędziła wiele lat swojego życia. Budowla do dziś imponuje okazałością i kunsztem wykonania. I to pomimo faktu, że wiele jej elementów znajduje się w innych zakątkach Polski" - czytamy na stronie National Geographic.

The Rolling Stones - 5 ciekawostek o albumie "Exile on Main St."