Buk Serce Wzgórz Dalkowskich

i

Autor: Materiał prasowy/ treeoftheyear.org/ Marcin Kopij, Materiały prasowe

Dolny Śląsk

Buk z Dalkowa Europejskim Drzewem Roku 2025. Polska pokonała Hiszpanię

2025-03-19 20:47

19 marca 2025 roku odbyła się ceremonia wręczenia tytułu Najlepszego Drzewa w Europie 2025. Wśród finalistów znajdował się również buk z Dalkowa, który nazywany jest "Sercem Wzgórz Dalkowskich". Wcześniej zwyciężył w plebiscycie polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2024. Teraz może cieszyć się europejskim tytułem.

Spis treści

  1. Buk z Dalkowa Europejskim Drzewem Roku 2025
  2. Buk z Dalkowa obiektem drwin ze strony Hiszpanów

Buk z Dalkowa Europejskim Drzewem Roku 2025

19 marca 2025 roku odbyła się gala wręczenia tytułu Najlepszego Drzewa w Europie 2025. Wśród finalistów znajdował się również słynny buk z Dalkowa. Drzewo to nazywane jest również "Sercem Wzgórz Dalkowskich" i wcześniej zwyciężyło już plebiscycie polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2024, który organizował Klub Gaja.

Podczas transmisji na żywo mogliśmy zobaczyć, że buk rywalizował z drzewem Pino de Juan Molinera w Hiszpanii oraz The Lovers Banyan Tree w Portugalii. To właśnie z tymi okazami reprezentant Polski znalazł się na podium. Podczas ogłaszania wyników głosowania internautów, okazało się, że:

  • trzecie miejsce zajęło Pino de Juan Molinera w Hiszpanii - 36 873 głosów;
  • drugie miejsce zajęło The Lovers Banyan Tree w Portugalii - 43 427 głosów;
  • pierwsze miejsce zajęło Serce Wzgórz Dalkowskich w Polsce - 147 553 głosów

Jak możemy zauważyć, buk z Dalkowa pokonał Hiszpanię oraz Portugalię różnicą ponad 150 tys. głosów. Co ważne, "Serce Wzgórz Dalkowskich" to pomnikowy 300-letni buk pospolity odmiany purpurowej. Rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie. 

- To wspaniała wiadomość dla polskiego zwycięzcy, w szczególności dla osób i organizacji, które zgłosiły buka do konkursu. Tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025 będzie wielkim wsparciem dla społeczności lokalnej, która może od dzisiaj budować nową opowieść o swoim pięknym drzewie. Chciałbym też podziękować wszystkim głosującym, a w szczególności społeczności Make Life Harder, bez której ten sukces nie byłby możliwy. Jesteście niesamowici!

przyznał Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.

Polskie drzewa już czwarty raz z rzędu wygrywają w tym corocznym europejskim konkursie. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić.

  • w 2022 roku zwycięzcą został 400-letni Dąb Dunin - Strażnik Puszczy Białowieskiej w Przybudkach na Podlasiu;
  • w 2023 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał 180-letni Dąb Fabrykant z Łodzi;
  • w 2024 roku zwycięzcą został Buk Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach

Europejskie Drzewo Roku to konkurs, który podkreśla znaczenie drzew dla naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W konkursie biorą udział zwycięzcy etapów krajowych z całej Europy.

Buk z Dalkowa obiektem drwin ze strony Hiszpanów

Trzeba przyznać, że Polacy byli zdeterminowani, aby powtórzyć triumf drzewa, tym razem na skalę europejską. Co więcej, gdy do głosowania zachęcił również popularny profil "Make Life Harder" w mediach społecznościowych, liczba odwiedzających stronę plebiscytu znacznie wzrosła

Nasze zaangażowanie nie spodobało się jednak mieszkańcom innych krajów. Buk z Dalkowa stał się nawet obiektem drwin ze strony Hiszpanów. W jednym z tamtejszych programów telewizyjnych "La Revuelta" przedstawiono satyryczne show, w którym nie zabrakło również krytycznych uwag na temat drzewa z Dolnego Śląska. Z kolei cały plebiscyt porównano do Eurowizji

Prowadzący David Broncano i Sergio Bezos oraz komiczka Lalachus w żartobliwy sposób namawiali widzów do oddania głosu na hiszpańskiego kandydata na Europejskie Drzewo Roku 2025 - Pino de Juan Molinera z Abengibre. Przy okazji porównywali oni konkurencyjne drzewa i nie szczędzili przy tym słów

Buk z Dalkowa określili nawet jako przypominające żywopłot, a podczas występu prowadzących pojawiały się nawet okrzyki takie, jak "Polskie drzewo śmierdzi pachą". Po emisji programu cała dyskusja przeniosła się do Internetu. W komentarzach pod zdjęciami obu drzew znajdziemy zarówno wpisy Polaków, jak i Hiszpanów

Wrocław Radio ESKA Google News
Najbardziej bożonarodzeniowe drzewo
Siła Kobiet
Agata z KANAPOWCZYŃ o walce z kilogramami, ale przed kamerami. SIŁA KOBIET