Bon turystyczny. Coraz więcej przypadków oszustw! Czy można być ukaranym za sprzedaż bonu turystycznego?

i

Autor: Pixabay.com Bon turystyczny. Coraz więcej przypadków oszustw! Czy można być ukaranym za sprzedaż bonu turystycznego?

Bon turystyczny. Coraz więcej przypadków oszustw! Czy można być ukaranym za sprzedaż bonu turystycznego?

2020-08-13 12:14

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Polska Organizacja Turystyczna. To jednak nie znaczy, że ofert sprzedaży bonu turystycznego w Internecie nie ma wcale. Są. Ile? I czy można być ukaranym za sprzedaż bonu turystycznego? Odpowiadamy.

Przypomnijmy, Ministerstwo Rozwoju w czasie panującej pandemii wprowadziło bon turystyczny, czyli dopłatę za wypoczynek. Z bonu mogą korzystać jednak tylko rodziny z dziećmi.

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej

- czytamy na stronie ministerstwa.

Bon turystyczny. Czym jest, komu przysługuje?

Bon turystyczny to więc jednorazowa dopłata w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Bon turystyczny - oszustwa. Czy można być ukaranym za sprzedaż bonu turystycznego?

Wraz z chwilą, gdy wprowadzono bon turystyczny, w Internecie pojawiły się też oferty jego sprzedaży.

- W Internecie pojawiają się oferty osób, którzy próbują sprzedać bon oraz oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS-u. - Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług. 

Kowalska-Matis przypomina, że z bonu skorzystać mogą tylko osoby uprawnione. Jak dotąd Polacy aktywowali 363 tys. bonów i wykonano już 14,0 tys. płatności bonami na kwotę ok. 10,3 mln złotych.

Co z osobami, które próbują bon turystyczny sprzedać? I jaka jest skala tego zjawiska?

- Po pierwszych doniesieniach medialnych już 4 sierpnia uruchomiliśmy specjalny adres e-mailowy [email protected], gdzie zbieramy sygnały o negatywnych zjawiskach - mówi Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej. - Po analizie prawnej możemy skierować zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury. Do dziś wpłynęło do nas 17 zgłoszeń dotyczących sprzedaży bonu. Warto podkreślić, że wszystkie wpłynęły do nas między 4. a 6. sierpnia. Tym samym od 6 dni nie mamy nowych zgłoszeń dotyczących tego typu nieprawidłowości. 

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że policja nie otrzymała żadnych zgłoszeń w sprawie oszustw związanych ze sprzedażą bonu turystycznego.

Sonda
CZy skorzystasz lub już korzystałeś z bonu turystycznego?
Bon turystyczny - najważniejsze informacje