Barbara Sowa skończyła 106 lat! Była sanitariuszką i łączniczką Powstania Warszawskiego
Barbara Sowa ps. „Basia” urodziła się 23 czerwca 1918 roku. Jest obecnie najstarszą żyjącą uczestniczką Powstania Warszawskiego. Od wielu lat mieszka we Wrocławiu.
Z powstańczego biogramu umieszczonego na stronie Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego można się dowiedzieć, że pani Barbara była studentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. We wrześniu 1939 roku miała rozpocząć ostatni semestr nauki.
- W styczniu 1940 roku wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, który w późniejszym okresie został przekształcony w Armię Krajową. Działała jako sanitariuszka IV Obwodu Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Doraźnie realizowała zadania jako łączniczka oraz kolporterka – czytamy na stronie wojsko-polskie.pl
Jak podaje Stowarzyszenie Odra-Niemen, także jej siostra i brat brali udział w zrywie. - Niestety Edward poległ 28 sierpnia, w wieku 20 lat. Po upadku Ochoty "Basia" trafiła do transportu wiozącego ją do obozu w Pruszkowie. Wraz z siostrą udało jej się jednak uciec, po krótkim czasie udało jej się dołączyć do obsady szpitala polowego w Łuszczewie, do którego zwożeni byli ranni żołnierze Grupy "Kampinos" – czytamy w komunikacie stowarzyszenia.
Jako sanitariuszka Barbara poznała w szpitalu swego przyszłego męża - Bernarda Sowę ps. Bernard. Był on żołnierzem Stołpecko-Nalibockiego zgrupowania AK, który został ciężko ranny podczas walk.
Po wojnie osiedliła się we Wrocławiu. Pracowała w Pafawagu, później w Zakładach Energetycznych Okręgu Dolnośląskiego i Zakładzie Energetycznym Wrocław. Jeszcze do emerytury prowadziła bibliotekę w Ośrodku Informacji Technicznej i Ekonomicznej.
Z ciekawostek warto wymienić, że Barbara Sowa w czasach II RP chodziła do jednej klasy w żeńskim liceum w Warszawie ze swoją rówieśniczką, Wandą Piłsudską - córką Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kwiaty i tort z okazji 106. urodzin
Z okazji 106. urodzin do pani Barbary Sowy zawitało w ostatnich dniach wiele gości. Najserdeczniejsze życzenia złożył m.in. prezydent Wrocławia, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen, które od 2009 roku współpracuje z kombatantami i Polakami na świecie.