„Cybertron” to zawody poświęcone cyberbezpieczeństwu. W tej konkurencji uczniowie muszą pokonywać informatyczne łamigłówki, żeby zdobyć cyfrowe flagi. Celem wydarzenia, które już po raz drugi zorganizowano we Wrocławiu jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi oraz ewentualne ich likwidowanie.
W tegorocznej edycji eliminacje do konkursu przeprowadzono przed wakacjami. W finale znalazły się ostatecznie 24 osoby – 10 uczniów z Polski, 10 ucznió z Czech oraz 4 uczniów ze Słowacji.
Hakerzy zaatakowali portal lokalnej redakcji. Sytuację mogą uratować młodzi informatycy
W tym roku scenariusz gry „Cybertron” zakłada, że portal internetowy jednej z lokalnych redakcji zostaje zaatakowany przez hakerów. Atak sprawia, że nie można publikować nowych a konta redakcyjne pracowników są zablokowane.
Gra prowadzona jest w języku angielskim i podzielono ją na zadania terenowe oraz część informatyczną. Uczestnicy zawodów będą musieli dowiedzieć się, jak hakerzy przejęli system redakcji, a w trakcie gry terenowej odnaleźć wiadomości, hasła, instrukcje oraz wykonać zdjęcia, które przydadzą się do dalszej rozgrywki.
Grę i zadania tworzyli m.in. naukowcy z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej, studenci z Koła Naukowego White Hats oraz pracownicy Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. Ponadto w pracach nad grą brało udział 16 polskich mentorów - graczy z poprzednich edycji. Zwycięzców poznamy jeszcze w tym tygodniu.
– Cyberbezpieczeństwo to jeden z naszych najbardziej obleganych kierunków i chociaż konkurencja jest duża, to zakładam, że jako uczestnicy zawodów bez problemu sobie z tym poradzicie i jeśli tylko będziecie chcieli, to te progi nie będą dla was nieosiągalne – powiedział prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, cytowany przez Politechnikę Wrocławską.
Zawody we Wrocławiu Politechnika Wrocławska organizuje wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.