Rzeki na Dolnym Śląsku gwałtownie przybierają. Najwyższy stopień zagrożenia
Najgorsza sytuacja panuje obecnie na północ od Wrocławia, w rejonie Żmigrodu i Milicza. Wody Polskie przekazują, że alarm przeciwpowodziowy obowiązuje obecnie w gminie Bierutów, natomiast pogotowie przeciwpowodziowe uruchomiono w gm. Żmigród. Jak wynika z komunikatu IMGW, gwałtowne wezbrania wód dotyczą zlewni Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu. Dla tego obszaru wydano trzeci najwyższy stopień zagrożenia z zaznaczeniem, że sytuacja jest dynamiczna.
- Spływ wód roztopowych oraz prognozowane opady deszczu będą powodowały na Sąsiecznicy dalsze wzrosty stanu wody początkowo powyżej stanu ostrzegawczego a następnie powyżej stanu alarmowego – przekazują Wody Polskie.
Na rzece Orlej w Korzeńsku stan wody wyniósł 274 cm o godz. 13:40. Tym samym stan alarmowy został przekroczony o 14 cm. Z kolei na rzece Sąsiecznica w Kanclerzowicach stan wody o godz. 13:40 wyniósł 282 cm. Stan alarmowy został przekroczony o 22 cm.
Ostrzeżenie 3 stopnia obowiązuje od środy, 24 stycznia (godz. 16:00) do piątku, 26 stycznia (godz. 16:00). Niebezpieczna sytuacja na rzekach ma związek z roztopami, które są w regionie od kilku dni.
Drugi stopień zagrożenia dla Wrocławia. Dotyczy rzeki Widawy oraz Ślęzy
Niebezpiecznie robi się również w pobliżu samego Wrocławia, gdzie ponownie przybiera rzeka Widawa.
- W związku ze spływem wód roztopowych oraz prognozowanymi opadami deszczu przewidywane są dalsze wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej. Na stacji Zbytowa prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego a na stacji Krzyżanowice wzrosty powyżej stanu ostrzegawczego – informuje IMGW.
Zagrożenie dotyczy północnych osiedli Wrocławia, tj. Kowale, Psie Pole, Sołtysowice, Zakrzów, Pawłowice, Wojnów, czy Lipa Piotrowska. O godz. 13:40 na Widawie w Krzyżanowicach zanotowano stan wody na poziomie 168 cm, tendencja jest wzrostowa.
Wody przybywa również w rzece Ślęza, od Borowa do ujścia do Odry. Zagrożenie dotyczy osiedli takich jak np. Gądów, Pilczyce, czy Nowy Dwór. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują do czwartku, 25 stycznia.
Coraz więcej wody w górskich rzekach
Alerty wydano także dla rejonu Jeleniej Góry, czy Szklarskiej Poręby. Ogłoszony został drugi stopień zagrożenia. Dotyczy wezbrania wody w zlewni Bobru do zbiornika Pilchowice.
- W wyniku spływu wód opadowo-roztopowych w zlewniach dopływów Odry środkowej prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej. Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach Kaczawy, Bobru i dolnej Nysy Łużyckiej, stany mogą układać się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych – informuje IMGW. Tymczasem na Szrenicy zanotowano około godz. 13:00 bardzo intensywne opady.