Wrocław

Akademik Arka we Wrocławiu otwarty po remoncie. Wśród nowości pokoje koedukacyjne

2024-04-19 15:03

Największy akademik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest już po remoncie. W domu studenckim „Arka” powstały 1 i 2-osobowe pokoje z aneksami kuchennymi i łazienkami. Jest też strefa rekreacji i relaksu oraz pokój nauki. Nowością są pokoje koedukacyjne, o które mogą ubiegać się pary studenckie.

Trzy lata trwał remont domu studenckiego „Arka” we Wrocławiu. Inwestycja pochłonęła niemal 25,5 mln złotych, z czego 80 procent kosztów dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po renowacji studenci mają do dyspozycji 352 miejsca w pokojach 1 i 2-osobowych z łazienkami. Wcześniej były tu pokoje kilkuosobowe, ale ze wspólnymi łazienkami.

Akademik „Arka” po remoncie. Są hamaki, sofy, siłownia i bilard

Jak wyliczają przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, łącznie w budynku jest 176 pokoi z aneksami kuchennymi. Dodatkowo na każdym piętrze jest wspólna kuchnia. Ponadto akademik dostosowano do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami - na pierwszym piętrze są samodzielne, 1-osobowe pokoje, przebudowano także wejście do budynku. W przyszłości samorząd studencki chciałby, aby na parterze funkcjonowała kawiarnia.

Nowości czekają na studentów w pomieszczeniach wspólnych. - Mamy część rekreacyjną ze stołem do tenisa stołowego, urządzeniami siłowymi oraz salę do ćwiczeń. Jest strefa relaksu z wygodnymi sofami, hamakami, stołem bilardowym i sala TV. Jest też oczywiście przestronny pokój nauki – wylicza pani Lidia Kaczmarek, kierowniczka Domu Studenckiego „Arka”.

Jak dodaje, w pomieszczeniach tych będzie dużo kwiatów, a w każdym pokoju z aneksem kuchennym oraz we wspólnych kuchniach - pojemniki umożliwiające segregację śmieci. W budynku ponadto są także: sala do gry w tenisa stołowego, 2 rowerownie oraz 6 pralni i suszarni. Wszystkie pokoje mają dostęp do Internetu.

Nowością pokoje koedukacyjne dla par studenckich i małżeństw

Jedną z nowości w akademiku są także dwuosobowe pokoje koedukacyjne, w których znajdziemy podwójne łóżko. Pomieszczenia przygotowano z myślą o małżeństwach, jak i parach studenckich.

Akademik „Arka” wybudowany został w 1978 roku i od dawna wymagał przebudowy i dostosowania do najnowszych wymogów przeciwpożarowych. W ramach prac zamontowano m.in. nowy system oddymiania klatek schodowych, przystosowano jedną z wind do potrzeb ekip ratunkowych i wybudowano buforowy zbiornik na wodę.

Akademik Arka we Wrocławiu otwarty po remoncie. Wśród nowości pokoje koedukacyjne