ABW zatrzymała we Wrocławiu rosyjskiego szpiega. Miał podpalić strategiczne obiekty

i

Autor: abw.gov.pl

Wrocław

ABW zatrzymała we Wrocławiu rosyjskiego szpiega. Miał podpalić strategiczne obiekty

2024-02-15 19:34

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie Wrocławia obywatela Ukrainy, który działał na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych. Mężczyzna miał prowadzić przygotowania do podjęcia działań dywersyjnych i sabotażowych, w tym podpalać strategiczne obiekty.

Rosyjski szpieg zatrzymany we Wrocławiu. Chciał podpalać budynki

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, do zatrzymania obywatela Ukrainy doszło 31 stycznia we Wrocławiu. Agencja Bezpieczeństwa Wewnątrznego podała, że mężczyzna miał działać w zorganizowanej grupie przestępczej i na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych czynić przygotowania do podjęcia działań dywersyjnych i sabotażowych. Polegać one miały na podpaleniu obiektów na terenie Wrocławia.

- ABW weszła w posiadanie informacji, że obywatel Ukrainy, działając na zlecenie rosyjskich służb specjalnych planuje podjęcie na terytorium Polski działań zmierzających do podpalenia obiektów na terenie miasta Wrocławia, które znajdują się w bliskiej odległości od elementów infrastruktury o znaczeniu strategicznym - podał departament KPRM w czwartkowej informacji, cytowany przez PAP.

W trakcie zatrzymania przy mężczyźnie znaleziono należący do niego bagaż i dowody planowanego przestępstwa. Podejrzanemu przedstawiono już zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, a także zarzut planowania działań o charakterze dywersyjnym i sabotażowym na terenie Polski na zlecenie rosyjskich służb. Za te przestępstwa grozi mu 12 lat więzienia.

Śledztwo ABW nadzoruje wrocławski dolnośląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.