Spis treści
2-latek miał udar. Dziecko trafiło do szpitala we Wrocławiu
Udar niedokrwienny nazywany jest inaczej zawałem mózgu. To stan, w którym dochodzi do nagłego i gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu, a w konsekwencji do niedotlenienia i uszkodzenia komórek nerwowych czy też objawów neurologicznych.
Ten stan najczęściej występuje u osób starszych, powyżej 55. roku życia. Znacznie częściej udarem dotknięci są mężczyźni niż kobiety, zwłaszcza w młodszych grupach wiekowych. To właśnie bowiem wiek i płeć są głównymi, niemodyfikowalnymi czynnikami ryzyka. Warto jednak pamiętać, że udar może zdarzyć się w każdym wieku.
Mogli o tym przekonać się lekarze z Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Kilka dni temu do placówki w ciężkim stanie trafił 2-letni chłopiec. Miał on jednostronny niedowład, a po wstępnych badaniach został zakwalifikowany do zabiegu trombektomii. Jest to mechaniczne usuwanie skrzeplin z naczyń krwionośnych.
Sytuacja była bardzo trudna. Jak mówi dr Katarzyna Lubkowska z pracowni neuroradiologii zabiegowej, w rozmowie z Radiem Wrocław:
- Była to pierwsza trombektomia mechaniczna wykonana w naszym szpitalu u tak małego pacjenta. Wykonujemy zabiegów trombektomii około dwustu rocznie, jednak w przeważającej większości u pacjentów dorosłych, niemniej jednak tutaj dziecko kwalifikowało się do takiego leczenia i był to jedyny sposób leczenia, który mógł przynieść korzyść dla pacjenta
Na szczęście szybko udało się usunąć skrzepliny blokujące naczynia krwionośne w mózgu dziecka. Jak przekazują specjaliści, w rozmowie z mediami, aktualnie po udarze nie ma śladu. 2-latek od razu po zabiegu trafił do oddziału intensywnej terapii dziecięcej, gdzie przebywał przez dobę.
Następnie został przekazany do oddziału neurologii dziecięcej. Tam przez trzy tygodnie jego stan się poprawiał. Dodatkowo, po wypisaniu ze szpitala przy ul. Fieldorfa dziecko trafiło na oddział rehabilitacji dziecięcej przy ul. Koszarowej. Na ten moment jego stan jest bardzo dobry.
Dlaczego dzieci mają udar?
Mimo że najczęściej udar występuje u osób starszych, nie możemy wykluczyć, że nie spotka też młodszych. Jego przyczyny u dzieci są jednak odmienne niż u dorosłych. Do tej choroby u najmłodszych pacjentów mogą doprowadzać problemy zdrowotne, m.in.:
- wady serca;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- guzkowe zapalenie tętnic;
- choroba Kawasaki;
- plamica Schönleina-Henocha;
- zaburzenia hematologiczne (m.in. nadpłytkowość, małopłytkowość, anemia z niedoboru żelaza czy białaczka);
- zespół Ehlersa-Danlosa;
- cukrzyca;
- migrenowe bóle głowy;
- choroby mitochondrialne;
- neuroinfekcje (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).
