Żywa szopka we Wrocławiu co roku przyciąga tysiące mieszkańców! Sprawdź gdzie i do kiedy można ją zobaczyć

i

Autor: Julia Drobiszewska

Żywa szopka we Wrocławiu co roku przyciąga tysiące mieszkańców! Sprawdź gdzie i do kiedy można ją zobaczyć

2021-12-26 16:55

Świąteczny weekend dobiega już końca. Co jednak zrobić, żeby wciąż czuć tę niezwykłą atmosferę ? Na przykład przejść się na wrocławskie Wittigowo. Można tam zobaczyć żywą szopkę bożonarodzeniową, gdzie obok tradycyjnych figur świętych chodzą sobie owieczki, baranki i osiołek. W tym roku obchodzi ona swoje 25-lecie. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Pierwsza, żywa szopka bożonarodzeniowa pojawiła się już w średniowieczu. A wszystko za sprawą św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 roku, we włoskim Greccio zorganizował taką scenerię. Wówczas wnętrze stajenki betlejemskiej wykonanej w naturalnej skali uzupełniły postacie grane przez osoby i zwierzęta. Niemałą tradycją może się również pochwalić wrocławska żywa szopka, która stanęła przy Kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia. Już od 25 lat, w okresie świątecznym odwiedza ją około 5 tysięcy ludzi – szacuje proboszcz parafii o. Witold Baran

-Wszystko zaczęło się z miłości do zwierząt, do ludzi ówczesnego proboszcza parafii o. Stanisława Golca i państwa Hanny i Antoniego Gucwińskich, którzy kierowali wrocławskim ZOO. Wspólnie doszli kiedyś do wniosku, że obok drewnianych figur stojących w naszej szopce (wtedy już można powiedzieć od 3 lat) od 1993 roku, powinny znaleźć się też żywe zwierzęta, które stanowiłyby atrakcję dla najmłodszych – opowiada redemptorysta o. Witold Baran, proboszcz parafii przy ul. Wittiga.

Żywa szopka we Wrocławiu. Jak wygląda?

Jeszcze do niedawna żywą szopkę na ulicy Wittiga 10 tworzyły zwierzęta wypożyczone z wrocławskiego ZOO. Jednak w związku z różnymi wytycznymi związanymi z pandemią koronawirusa od 2020 roku taka opcja przestała być możliwa. Mimo tego, jak co roku w świątecznej zagrodzie nie mogło zabraknąć owieczek, baranków i osiołka, które tym razem przyjechały od prywatnego hodowcy. Na odwiedzających czekają między innymi: osiołek, owce wrzosówki, owce kameruńskie, owca świniarka, kozioł górski i mini kózki. Można im się przyglądać z bliska, a nawet pogłaskać. Mieszkańcy proszeni są jednak o to, aby ich nie dokarmiać. Dodatkowo w grocie Golgoty Wschodu poustawiane są drewniane figury autorstwa ludowego rzeźbiarza z Barda Śląskiego.

-W momencie kiedy pojawiły się u nas w domu dzieci szopka stała się naszym obowiązkowym punktem na święta. Najbardziej czekamy na osła Wojtka, który jak każdy osioł pięknie ryczy i to jest coś na co najmłodsi szczególnie czekają – dodaje parafianin Łukasz Stolarczyk

Szopkę przy Kościele przy ulicy Wittiga 10 można odwiedzać aż do 6 stycznia całodobowo. Wstęp wolny.