Jerzyki to niezwykle pożyteczne ptaki, a ponadto to nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami. Dlaczego? Bo jerzyki właśnie tymi owadami się żywią. W ciągu doby jeden ptak jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. Ekolodzy przekonują, że jerzyki są dużo skuteczniejsze niż chemiczne opryski. Nie szkodzą środowisku i – w przeciwieństwie do jaskółek – zachowują czystość. Jerzyki latają na dużych wysokościach – do 3500 metrów nad poziomem morza. W powietrzu jedzą, a nawet śpią. Osiągają prędkość do 170 kilometrów na godzinę.
- Dawniej zamieszkiwały szczeliny skalne, zaadaptowały się do warunków panujących w miastach, gdy tylko pojawiły się wysokie murowane budowle z licznymi otworami i szczelinami. Sprzyjało im zarówno stare budownictwo, jak i nowe z wielkiej płyty. Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie – mówi Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji Ekorozwoju. – Niestety w czasie remontów i dociepleń budynków często niszczy się takie miejsca, choć jest to niezgodne z prawem. Dlatego ważne jest, aby zachowywać gniazda jerzyków lub instalować dla nich zastępcze budki – dodaje.
I takie właśnie budki można dostać w ramach akcji „Jerzyki zamiast komarów”, organizowanej przez Mobile Vikings. By otrzymać domek dla jerzyków, wystarczy przyjść 20 sierpnia (to wtedy mamy Dzień Komara) na podwórko Focus Business Center przy ul. Kościuszki 29. Akcja potrwa w godzinach 10.00 - 12.00, a jej uczestnicy dostaną także instrukcję malowania i montażu budek dla ptaków.
Polecany artykuł:
Drewniane domki dla ptaków należy samodzielnie pomalować farbą ochronną i zawiesić na wysokości co najmniej 5-6 metrów. Warto pamiętać, aby zapewnić jerzykom swobodny dostęp do budki. Wylot nie powinien być skierowany na południe. Okres lęgowy jerzyków rozpoczyna się w maju – wówczas jerzyki zaczną korzystać z nowych mieszkań. Są to ptaki towarzyskie, tworzące małe kolonie, dlatego budki lęgowe powinno się montować w skupiskach (kilka skrzynek obok siebie w jednej linii) na ścianach bloków, wysokich kamienic, zaraz pod okapami balkonu czy tarasu. Jerzyki lubią wracać w to samo miejsce, więc jest szansa, że komary zwalczać będą dla nas co roku, a przecież wróg komara przyjacielem człowieka.