Znamy imiona panterek śnieżnych z ZOO Wrocław
W Dzień Pantery Śnieżnej pracownicy ZOO Wrocław oficjalnie ogłosili imiona małych panterek śnieżnych, które urodziły się w maju tego roku. Są one siostrami, a ich rodzice to Nastasja i Nurek. Młode otrzymały imiona Kara (od łańcucha górskiego Karakorum na pograniczu Indii) i Asha (od masywu górskiego Gasherbrum).
Bardzo często pantery śnieżne w ogrodach zoologicznych są nazywane na cześć szczytów i pasm. Starszy brat bliźniaczek Kary i Ashy nosi imię Makalu tak, jak piąty szczyt świata. Pracownicy wrocławskiego zoo chcieli potrzymać tę tradycję, ale też uczcić Andrzeja Bargiela, skalpinistę i himalaistę, który zjechał na nartach z najwyższych szczytów Karakorum. Ponadto kilka lat temu zdobył również tytuł Śnieżnej Pantery. Jest to alpinistyczne wyróżnienie za zdobycie najwyższych szczytów byłych republik radzieckich, co jest dla niego motywacją do aktywnego mówienia o zagrożeniach dla panter śnieżnych w naturze.
Z okazji nadania panterkom śnieżnym imion, młode otrzymały również specjalny poczęstunek oraz prezent od partnerów adopcyjnych, m.in. Panthers Wrocław. Na ich wybiegu opiekunowie rozłożyli piłki do futbolu amerykańskiego. Były też duże kartony z imionami młodych.
- Początkowo do piłek i kartonów z ukrytych w nich mięsem dorwały się mama naszych panter, Nastasja i ich starsza siostra Mila. Młode Kara i Asha pierwszy raz widziały tak wielkie kartony i podchodziły do nich ostrożnie. Z czasem kocięta zainteresowały się piłkami i zaczęły nimi bawić - opowiada Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych we wrocławskim zoo.
Jak ratować pantery śnieżne?
Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej to również okazja do mówienia o ich ochronie. Żyją one w kilkunastu państwach środkowej Azji, w wysokich partiach pasm górskich, jednak też przemieszczają się coraz wyżej w poszukiwaniu siedlisk. Lokalna ludność często tępi pantery śnieżne, traktując je jak drapieżniki zagrażające zwierzętom hodowlanym.
ZOO Wrocław oraz jego fundacja DODO od wielu lat wspierają organizację Snow Leopard Trust w ochronie panter śnieżnych w ich naturalnym środowisku. Stowarzyszenie to:
- bada pantery śnieżne w 12 krajach występowania;
- chroni i edukuje społeczeństwo o panterach;
- finansuje m.in. zakładanie fotopułapek pomagających monitorować obecności panter śnieżnych oraz program edukacji ludzi zamieszkujących w ich sąsiedztwie;
- zapobiega wypasowi zwierząt gospodarskich w coraz wyższych partiach gór;
- daje alternatywne dla kłusownictwa źródło dochodu oferując lokalnej społeczności pracę przy wytwarzaniu rękodzieła artystycznego z filcu, wełny owczej i wielbłądziej.
My również możemy ratować pantery w prosty sposób. Wystarczy, że weźmiemy udział w akcji fundacji DODO "Ubrania do oddania".
- Jednym z ogromnych obciążeń dla środowiska i jego bioróżnorodności jest przemysł odzieżowy, a szczególnie zagrożonym przez ten przemysł kontynentem jest Azja. Oddając zalegające w szafie ubrania i tekstylia sprawiamy, że na konto Fundacji DODO trafiają środki finansowe na ratowanie zagrożonych gatunków - panter śnieżnych, świń wisajskich, jeleni alfreda, pangolinów, nosorożców indyjskich i świneczek karłowatych - mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.
Więcej o akcji można przeczytać tutaj.