Zmiany na autostradzie A2 i A4. Od 1 grudnia przejazd BEZ BRAMEK

i

Autor: pixabay.com Zmiany na autostradzie A2 i A4. Od 1 grudnia przejazd BEZ BRAMEK

Zmiany na autostradzie A2 i A4. Od 1 grudnia przejazd BEZ BRAMEK. Jak opłacić trasę?

2021-12-01 11:04

Wielki zmiany na autostradzie A2 i A4. Od 1 grudnia nie będzie na nich bramek. W związku z tym, zmieni się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrady A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. System e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada br. Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem.

Wszystko po to, aby zwiększyć przepustowość i ograniczyć zatory na państwowych autostradach płatnych. Chodzi o przejazd odcinkami Konin-Stryków (autostrada A2) i Wrocław-Sośnica (autostrada A4). Na odcinkach tych od 1 grudnia 2021 r. wprowadzona zostanie nowa metoda poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazd typu „free-flow. Nowoczesny i efektywny pobór opłaty umożliwi likwidację bramek i szlabanów na autostradach oraz poprawi komfort kierowców.

Za przejazd będzie można zapłacić kupując e-bilet autostradowy lub korzystając z aplikacji e-TOLL PL i kompatybilnych z systemem e-TOLL urządzeń OBU i ZSL.

Przejazd na autostradzie A2 i A4 bez bramek. Jak opłacić przejazd? 

Od 1 grudnia 2021 r., kiedy znikną bramki na autostradzie A2 na odcinku Konin-Stryków i na autostradzie A4 na odcinku Wrocław-Sośnica, płatności za przejazd będzie można dokonać za pomocą e-biletu autostradowego. 

To wygodna forma opłacania przejazdu bez konieczności rejestracji w systemie e-TOLL i nabywania urządzeń pokładowych, co pozostanie jednak jedną z alternatyw dla kierowców samochodów osobowych. Bilet autostradowy będzie można kupić:

  • w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET,
  • w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), których lista będzie już wkrótce dostępna na etoll.gov.pl,
  • w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów KAS , gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej. Lista takich punktów będzie niebawem opublikowana na stronie etoll.gov.pl.

Aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Możliwość zakupu biletu w aplikacji będzie dostępna od 1 grudnia br.

Więcej informacji o e-TOLL PL BILET na stronie etoll.gov.pl.

E-bilet autostradowy można kupić z wyprzedzeniem jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, którym planuje się jechać, odcinek autostrady, który planuje się pokonać oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli nastąpi zmiana planów, można go zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną startu podróży.

Aplikacja e-TOLL PL i urządzenia pokładowe. Nie musisz dokonywać opłaty za przejazd z wyprzedzeniem 

Od 24 czerwca br. opłatę za przejazd autostradą A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica możesz wnosić z wykorzystaniem aplikacji e-TOLL PL, która działa na zasadzie przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL. Aplikacja jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać z w sklepach Google Play oraz w AppStore. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL musisz zarejestrować się w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Po zakończeniu instalacji aplikacji otrzymasz identyfikator biznesowy urządzenia, podaj go w Internetowym Koncie Klienta (IKK). W aplikacji e-TOLL PL wniesiesz opłatę za przejazd i doładujesz konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie musisz z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych twojego pojazdu. W trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Likwidacja bramek na autostradzie A2 i A4. Zmiany w organizacji ruchu

W związku z planowaną zmianą systemu poboru opłat, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane m.in. z montażem nowego oznakowania. Kierowcy powinni zachować ostrożność przy przejeździe przez te fragmenty autostrad.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport (Goście: Bolesław Piecha - PiS oraz Andrzej Kostyra - dziennikarz i komentator sportowy) Sedno Sprawy: Władysław Kosiniak-Kamysz