Budynek Opery Wrocławskiej

i

Autor: PropertyDesign

Zbliżają się obchody 180-lecia gmachu Opery Wrocławskiej. Co będziemy mogli zobaczyć?

2021-10-14 13:38

Przed nami szereg wydarzeń upamiętniających historię pięknego klasycystycznego budynku przy Świdnickiej 35 – w tym roku mija 180 lat odkąd Teatr Kalte Asche, znajdujący na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Oławskiej i Piotra Skargi, zakończył swoją działalność na rzecz nowo wybudowanej siedziby, którą znamy dziś jako Opera Wrocławska.

W programie nie zabraknie historycznych akcentów

15 i 16 października przedstawiony zostanie "Wolny strzelec", w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Tytuł został wybrany nieprzypadkowo – kompozytor Carl Maria von Weber w wieku 18 lat został kapelmistrzem orkiestry Teatru Kalte Asche w XIX-wiecznym Breslau. Nazywany jest też jednym z ojców niemieckiej opery romantycznej. W roli Agaty ujrzymy światowej sławy sopranistkę Aleksandrę Kurzak.

- Lubimy się bać, a u Webera horror jest zapisany w muzyce. Przypomnę, że ,,Wolny strzelec” powstał 100 lat przed powstaniem muzyki filmowej. To opera, która wpłynęła na wszystko, co wydarzało się w operze później. Wszyscy kochali ,,Wolnego strzelca”, w tym Strauss i Wagner. Dodatkowe tło romantyczne – czyli ludowość, magia, rytuały – sprawia, że dzieło Webera kojarzy mi się z popularnymi tytułami kultury masowej np. szwedzko-amerykańskim filmem Midsommar. W biały dzień czy Kultem z Nicholasem Cage’em – mówi reżyser spektaklu Cezary Tomaszewski, który zaznacza, że Wolny strzelec w Operze Wrocławskiej nie poprzestanie na klasycznym przekazie oryginału, a będzie raczej punktem wyjścia do podjęcia takich tematów jak współczesne pojęcie męstwa oraz pochodzenie zła.

29, 31 października oraz 11 i 13 listopada widzowie zgromadzeni w Operze będą mogli podziwiać "Halkę", w reżyserii Grażyny Szapołowskiej.

Jest to najbardziej znana polska opera, która napisana została przez Stanisława Moniuszkę i pierwszy raz wystawiona po II wojnie światowej w Operze Wrocławskiej. Wersja dwuaktowa miała premierę w Wilnie w roku 1848. Najbardziej znaną, czteroaktową wersję wystawiono w Warszawie 10 lat później. Historia Halki opiera się na typowo romantycznym konflikcie wielkiej miłości i braku możliwości jej spełnienia.

W repertuarze znalazły się też "Egmont" Ludwiga van Beethovena oraz Koncert Arii Nieznanych. Oprócz występów odbędzie się także wystawa poświęcona historii Opery Wrocławskiej. Ekspozycja obejmie archiwalne i rzadko udostępniane fotografie budynku Opery Wrocławskiej. Będzie to okazja do spojrzenia na budynek przy Świdnickiej z nieco innej perspektywy i zdobycie wiedzy na jego temat w kontekście wrocławskiej historii.

ESKA XD #033 - FORMA NA KONCERTY, NAJDŁUŻSZE SERIALE, MMA VIP 3

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!