Zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Jak dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

i

Autor: Pixabay.com Zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Jak dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Jak dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

2020-05-06 10:23

Zasiłek opiekuńczy został przedłużony. Przypomnijmy, że przedszkola i żłobki we Wrocławiu nie otworzą się 6 maja - taką decyzję podjął prezydent Jacek Sutryk. W związku z tym rodzice dalej muszą mieć opiekę dla swoich dzieci. Co ciekawe, gdyby nawet przedszkola się otworzyły, to według zapewnień rządu rodzice tych dzieci, które zostałyby w domach ze względu na obawy przed koronawirusem, też otrzymaliby zasiłek. Jak dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Sprawdźcie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, został przedłużony do 24 maja.

Kto może dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z wytycznymi rządu od 6 maja mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi. Jest to jednak możliwość, ale nie obowiązek. Tak nie będzie we Wrocławiu. Na otwarcie przedszkoli zgodził się jedynie prezydent Głogowa. Oznacza to, że rodzice dzieci z wrocławskich przedszkoli będą wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, także w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki przez nianie.

A co z rodzicami dzieci z głogowskich przedszkoli, które są już otwarte?

- Jeżeli placówka, do której chodzi dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Podobnie, jeżeli pomimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał – dodaje.

Zmiany w zasiłku opiekuńczym

Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym polegają na:

  • wydłużeniu o kolejne 14 dni okresu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy,
  • przyznaniu prawa do tego zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

Jak dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Potrzebne dokumenty

Pracownik powinien złożyć oświadczenie o tym, że chce skorzystać z opieki nad dzieckiem bezpośrednio do swojego płatnika składek, np. pracodawcy czy zleceniodawcy. Pracownik zatrudniony w małej firmie (do 20 osób) może także sam złożyć wniosek bezpośrednio do ZUS, ale to znacznie wydłuża procedurę, bo wtedy to ZUS zwraca się do pracodawcy o przesłanie druku Z-3, jeśli ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę lub Z-3a, jeśli to umowa zlecenia. Jeśli wniosek jest składany bezpośrednio do pracodawcy, wtedy to pracodawca od razu po załączeniu do wniosku o zasiłek odpowiedniego formularza wysyła go do ZUS. Tak jest szybciej i prościej.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

Kiedy wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

To zależy od tego, kto wypłaca zasiłek. Jeżeli pracownikowi pieniądze przelewa jego pracodawca wtedy wypłata z pewnością jest szybsza niż w przypadku osób samozatrudnionych, którzy taki wniosek składają bezpośrednio do ZUS.

- Wypłata z ZUS nie następuje z automatu, gdy wpływa do nas wniosek - sprawdzamy, czy wnioskodawca podlega ubezpieczeniu chorobowemu, (bo to z tego funduszu jest wypłata), czyli albo zapłacił jeszcze za marzec składkę albo złożył wniosek o zwolnienie ze składek lub o odroczenie płatności. A to niestety trwa - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowa ZUS. - Dodam, ze ustawowo zawsze wniosek jest (i był wcześniej, bo tu się nic nie zmieniło) rozpatrywany dopiero po upływie czasu, na jaki jest wnioskowany zasiłek).

Niestety problem pojawia się, gdy do ZUS nie wpłynęła składka ani żaden z wniosków, tj. o odroczenie lub zwolnienie z płacenia składki. Według przepisów przedsiębiorca ma na to wprawdzie czas do końca czerwca, ale w tej sytuacji lepiej, żeby to zrobił jak najszybciej.

Posłuchaj, jak rodzice oceniają decyzję o zamknięciu szkół:
Sonda
Wyślesz dziecko do placówki kiedy tylko będzie taka możliwość?
Drugi etap znoszenia obostrzeń. Premier podaje szczegóły