Przedszkola

i

Autor: Canva.com

Wrocławskie żłobki i przedszkola nie otworzą się 6 maja. Zasiłek opiekuńczy przedłużony

2020-05-06 7:26

Wrocławskie żłobki i przedszkola nie otworzą się 6 maja. Potrzebujemy czasu na organizację rękawiczek i płynów do dezynfekcji - mówi prezydent Jacek Sutryk. Tymczasem zasiłek opiekuńczy da rodziców został przedłużony do 24 maja.

Według danych zebranych przez wrocławski magistrat 20% rodziców jest gotowa puścić dziecko do przedszkola, a ponad 30% do żłobka. Ale najpierw prezydent Jacek Sutryk chce poznać opinię sanepidu oraz opinię konsultanta do spraw chorób zakaźnych. Obawia się o bezpieczeństwo dzieci jak i pracowników placówek.

Kiedy otworzą przedszkola we Wrocławiu?

- Zaraz się okaże, że trzeba będzie zdejmować wykładziny, dywany, pluszowe zabawki. Bo jak to wszyscy dezynfekować? Co chwilę polewać płynem do dezynfekcji? A co jeśli się okaże, że dzieci będą musiały siedzieć w pustych, betonowych przestrzeniach, bez przytulania? - martwił się prezydent Wrocławia podczas swojej poniedziałkowej relacji live na facebooku.

Kiedy zatem otworzą wrocławskie żlobki i przedszkola? Decyzja o ich otwarciu zostanie podjęta, gdy miasto otrzyma zapewnienie, że te placówki są bezpieczne. Wysłane zostały pisma m.in. do sanepidu, wojewody i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych z prośbą o wytyczne, opinie i kontrole w placówkach. Wrocławski magistrat domaga się też precyzyjnych informacji i wytycznych od rządu.

- Rekomendujemy wrocławskim żłobkom i przedszkolom prywatnym, by zachowały się w ten sam sposób - mówił prezydent Sutryk

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zapowiedział już, że przekaże każdej otwierającej się placówce ok 40 litrów płynu do dezynfekcji.

Wrocławskie żłobki i przedszkola dalej zamknięte. Co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców?

Skoro wrocławskie żłobki i przedszkola dalej są zamknięte, to co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców? Zasiłek opiekuńczy dla rodziców został wydłużony do 24 maja. 

- Jeżeli placówka, do której chodzi dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Podobnie, jeżeli pomimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał – dodaje.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

A skoro już będziemy starać się o zasiłek opiekuńczy, to co trzeba zrobić? Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zasiłku opiekuńczego? Pracownik lub zleceniobiorca składa oświadczenie o tym, że chce skorzystać z opieki nad dzieckiem bezpośrednio do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy. Pracownik zatrudniony w małej firmie (do 20 osób) może także sam złożyć wniosek bezpośrednio do ZUS, ale to znacznie wydłuża procedurę, bo wtedy to ZUS zwraca się do pracodawcy o przesłanie druku Z-3, jeśli ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę lub Z-3a, jeśli to umowa zlecenia.

Część placówek niepublicznych ruszy 6 maja

Jeśli wniosek jest składany bezpośrednio do pracodawcy, wtedy to pracodawca od razu po załączeniu do wniosku o zasiłek odpowiedniego formularza wysyła go do ZUS. Szybciej, prościej, mniej procedur i pracy dla ZUS, pracownika i pracodawcy.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

Jak przygotować dziecko do przedszkola