W Dolnośląskiej Krainie Rowerowej czeka ponad 1500 km szlaków rowerowych

i

Autor: Marta Kamińska / Dolnośląska Kraina Rowerowa W Dolnośląskiej Krainie Rowerowej czeka ponad 1500 km szlaków rowerowych

Zamiast do kina i teatru wybierz się... na rower. Oto szlaki w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej

2020-03-11 18:22

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Cieplejsze dni oznaczają więcej okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu, w tym na rowerach. Na wycieczki możemy się wybrać m.in. do Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, gdzie czeka na was 1500 km szlaków rowerowych i blisko 150 km dróg rowerowych.

Ideą Dolnośląskiej Krainy Rowerowej było połączenie Wrocławia z atrakcjami turystycznymi północy Dolnego Śląska. Jadąc od Wrocławia możemy odwiedzić wiele ciekawych miejsc.

I tak, w gminie Zawonia na rowerzystów czeka wspinaczka na "Prababkę" czyli wymagający podjazd w Skotnikach koło Zawoni. Sama gmina Zawonia urzeka niezbyt liczną zabudową i wieloma miejscami, w których możemy podróżować bez towarzystwa samochodów.

W Wiszni Małej napotkamy kolejny wymagający punkt - wzgórze Wiszniak. Po wspinaczkę na jego szczyt możemy odpocząć podziwiając panoramę gminy Wisznia Mała, Wrocławia, a przy dobrej pogodzie również zobaczyć Ślężę oraz Śnieżkę.

Jadąc z Wrocławia do Obornik Śląskich warto zatrzymać się w centrum tej uzdrowiskowej miejscowości, wspiąć się na wzgórze Grzybek czy podziwiać zabytkowe budynki w centrum miasta. W okolicy czekają nas też Bagno z klasztorem księży salwatorianów czy stadnina koni w Kuraszkowie.

Główną atrakcją Trzebnicy jest Bazylika św. Jadwigi Śląskiej oraz klasztor sióstr Boromeuszek. Ścieżkami rowerowymi możemy wyjechać za miasto, np. w kierunku Gruszeczki, gdzie czeka nas ścieżka rowerowa biegnąca trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Dojedziemy nią do Milicza i serca Doliny Baryczy.

Wybierając się w Dolinę Baryczy przez Prusice, możemy zobaczyć uroczy rynek wraz z ratuszem. Miasteczko i okoliczne wsie możemy zwiedzać przez prusicką rowerostradę. W okolicy warto odwiedzić m.in. pałac w Brzeźnie.

Kolejny na trasie jest Żmigród, z pięknym zespołem pałacowo-parkowym i ruinami zamku. W sąsiadującym z nimi parku możemy odpocząć przechadzając się po parkowych alejkach, czy pływając kajakiem po stawie. Ze Żmigrodu warto wybrać się ścieżką rowerową do Jamnika, gdzie otwierają się przed nami walory Stawów Milickich. Możemy tam podziwiać piękno przyrody i liczne ptactwo zamieszkujące ten teren.

Brama do serca Doliny Baryczy znajduje się w Sułowie, skąd ścieżką rowerową dojeżdżamy do Milicza. W stolicy powiatu warto odwiedzić 300-letni Kościół Łaski, a także Pałac Maltzanów wraz z parkiem. Dalej jadąc ścieżką rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej dojeżdżamy do Rudy Milickiej i grobli na stawach między Stawnem a Nowym Zamkiem. To piękne miejsce przecinające stawy jest idealną miejscówką do podglądania dzikiej przyrody.

Z Nowego Zamku warto wybrać się do Trzebicka w gminie Cieszków, gdzie czeka drewniany kościół pw. św. Macieja. Jest to zabytek klasy zerowej, przyciągający rzesze turystów z Dolnego Śląska i Wielkopolski. Kolejny na trasie jest Cieszków z zabytkowym rynkiem i licznymi wioseczkami, stwarzającymi okazje do bezpiecznej podróży w pięknych obszarach Doliny Baryczy.

Z drugiej strony Milicza znajdziemy Krośnice, czyli kolejową stolicę powiatu. W sezonie możemy skorzystać tam z przejażdżki Krośnicką Koleją Wąskotorową. A po chwili relaksu ruszyć w zróżnicowany i pagórkowaty teren. Spotkamy tam liczne gospodarstwa sadownicze oraz winiarnie.

​Więcej pomysłów na wyprawy znajdziecie w sieci, na stronie dolnoslaskakrainarowerowa.pl