Zamachy 11 września na Word Trade Center. Podczas ataku cały świat na chwilę wstrzymał oddech

i

Autor: Fot. screen YouTube LetUsJoke / https://www.youtube.com/channel/UCipPlg2Doj55xvkza8u_HZA Zamachy 11 września na Word Trade Center. Podczas ataku cały świat na chwilę wstrzymał oddech

22. rocznica zamachu na WTC

Zamachy 11 września na Word Trade Center. Podczas ataku cały świat na chwilę wstrzymał oddech

2023-09-11 13:50

Rocznica dramatycznych i tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku. Mijają dokładnie 22 lata od zamachów przeprowadzonych przez terrorystyczną Al-Kaidę. Runęły wtedy dwa wieżowce Word Trade Center w Nowym Yorku. Zginęły 2973 osoby. Potem rozpoczęła się wojna z terroryzmem. Przypominamy najważniejsze fakty tego zdarzenia i późniejszych skutków z nim związanych.

Zamachy 11 września 2001 - mijają 22 lata od dnia, który na zawsze zmienił globalną rzeczywistość. Seria czterech zamachów przeprowadzonych przez terrorystów organizacji Al-Ka’ida na stałe zapisała się w pamięci osób, będących świadkami relacji tych wydarzeń. Na początku XXI w., we wtorkowy poranek, dokładnie o godzinie 08:46, Boeing 767 linii American Airlines z pełnymi zbiornikami paliwa, 11 członkami załogi i 81 pasażerami, z prędkością 790 km/h wbija się w północną ścianę północnej wieży World Trade Center w Nowym Yorku. Tak po prostu, bez żadnych ostrzeżeń. Nikt nie przypuszczał, że może dojść do czegoś takiego. Moment zamachu uchwyciły dwie prywatne kamery. Oczy całego świata momentalnie skierowały się na amerykańskie miasto i śledziły przebieg wydarzeń w telewizji. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że za zamachem stoją terroryści. Do czasu - o 09:02 drugi z porwanych samolotów uderza w wieżę południową. To ona, po 57 minutach zawala się jako pierwsza. Wieża północna runie o 10:28. W międzyczasie dochodzi jeszcze do dwóch katastrof. O 9:37 Lot 77 American Airlines rozbija się o zachodnie skrzydło Pentagonu. Natomiast o 10:03 samolot rejsu nr 93 United Airlines rozbija się południowy wschód od Pittsburgha, w hrabstwie Somerset. Ten samolot nie doleciał do celu ataku. Plan terrorystów udaremnili pasażerowie. Od chwili jego rozbicia, wyznaczony został nowy okres w historii - wojna z terroryzmem.

W wydarzeniach z 11 września ogółem zginęło 2996 osób, w tym 19 terrorystów, a 6291 zostało rannych. W akcji ratunkowej zginęło 343 strażaków. Na podstawie rozmów odtworzonych z czarnej skrzynki ostatniego z samolotów powstał film "Lot93". W zamachach z 11 września zginęli też Polacy: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski.

Spis treści

  1. Zamachy na Word Trade Center. Ten Polak przeżył
  2. Ataki 11 września 2001 na Word Trade Center - fakty, video
  3. Skutki zamachu 11 września na Word Trade Center

Zamachy na Word Trade Center. Ten Polak przeżył

Przemysław Błaziak w dniu zamachu na Word Trade Center znajdował się w jednym z budynków. Dzień jak co dzień - przyszedł do pracy. Jego żona obserwowała to zdarzenie, będąc na Manhattanie, zaraz obok. Wiedziała, że mąż jest w środku. Gdy uderzył samolot, mężczyźnie udało się w pośpiechu wsiąść do windy i zjechać na sam dół. Tłumaczył, że wyczuł odpowiedni moment, bo budynek akurat wtedy "zatrzymał" się. Dzięki temu przeżył. 

Ataki 11 września 2001 na Word Trade Center - fakty, video

Moment uderzenia pierwszego samolotu w północną wieżę WTC został uchwycony przez kamery przypadkowych osób. Po 8:46 kamery wielu stacji telewizyjnych skierowane były już na wieżowce w centrum Nowego Jorku, dlatego nagrań z ataku na drugą wieżę jest więcej.

Samolot United Airlines Lot 93 był jedynym, który 11 września nie dotarł do celu. Terroryści prawdopodobnie chcieli uderzyć w Kapitol, Biały Dom lub Pentagon. Zamach udaremnili pasażerowie, którzy zdążyli dowiedzieć się już o zamachach na Word Trade Center. Pasażerowie i załoga znajdowali się na tyłach samolotu. Śledztwo wykazało, że w wyniku głosowania postanowili odbić samolot. Sporządzili broń ze sztućców i naczyń z wrzątkiem. Obezwładnili lub zabili porywacza pilnującego drzwi do kokpitu. Gdy pasażerowie i stewardessy zaczęli wyważać drzwi, pilot-samobójca gwałtownie obniżył pułap i uderzył w ziemię. Taki przebieg zdarzeń potwierdza zapis z czarnych skrzynek i rejestratorów lotu.

ZOBACZCIE PONIŻEJ, JAK TO WYGLĄDAŁO:

Skutki zamachu 11 września na Word Trade Center

Do przeprowadzenia zamachów przyznała się Al-Ka’ida - organizacja terrorystyczna kierowana przez Osamę bin Ladena (właściwie Usama ibn Ladin) i powiązana z afgańskimi talibami. Rząd Stanów Zjednoczonych wydał wojnę terrorystom i najechał Afganistan, w którym od 1994 rządzili talibowie. W 2003 r. zaatakowany został przez Georga Busha został także Irak. Były bowiem twierdzenia o powiązaniach Saddama Husajna z zamachowcami z 11 września, podobnie jak te, że iracki dyktator produkował broń masowego rażenia. Bin Ladena wyśledzono i zabito 2 maja 2011 roku, niemal 10 lat po zamachach. Nie zakończyło to jednak wojny. Co więcej, na arenie światowej pojawiło się więcej organizacji terrorystycznych, z których za najgroźniejszą uważa się tzw. Państwo Islamskie (ISIS). W międzyczasie dochodziło też do zamachów w innych, głównie europejskich miastach.Amerykanie i ich sojusznicy wycofali się z Afganistanu 15 sierpnia 2021 r., a władzę ponownie w kraju przejęli talibowie.