Kultura i sztuka

Z zabytkowych stajni zrobili coś takiego. We Wrocławiu otwiera się nowe miejsce dla prawdziwych wielbicieli sztuki

2024-11-08 13:07

Wrocław jest miastem, który żyje nie tylko sportem czy sprawami społecznymi, ale również kulturą i sztuką. Kępa Mieszczańska to miejsce dedykowane właśnie działaniom kulturalnym. W tym miejscu istnieje już "PIEKARNIA Żywa Kultura" oraz "66P". 15 listopada 2024 roku otworzy się tam kolejne miejsce dla sztuki. W budynku zabytkowych stajni wojskowych powstała "STAJNIA". Co będzie się tam działo?

Kiedyś zabytkowe stajnie, teraz miejsce kultury

Już 15 listopada 2024 roku przy ul. Romana Dmowskiego 13B na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej swoją działalność rozpocznie nowa przestrzeń dla sztuki. Powstała ona w zrewitalizowanym budynku zabytkowych stajni wojskowych. To jednak nie jedyne takie miejsce na Kępie Mieszczańskiej w stolicy Dolnego Śląska.

W 2019 roku bowiem Renata i Rafał Jarodzcy dokonali rewitalizacji historycznej piekarni garnizonowej z przełomu XIX i XX wieku. Odrestaurowany obiekt, który zachował swój przemysłowy charakter, na co dzień tętni życiem. W "PIEKARNI Żywej Kulturze" działają:

  • teatry;
  • studio filmowe;
  • galerie sztuki.

Renata Jarodzka założyła tam też "66P Subiektywna Instytucja Kultury".

Już niedługo zaledwie pięć minut spacerem od "PIEKARNI" powstanie "Stajnia". Można powiedzieć, że jest to młodsza siostra programowa "66P Subiektywnej Instytucji Kultury". Nowe miejsce dla działań twórczych mieści się w odnowionym budynku zabytkowych stajni wojskowych z końca XVIII wieku.

Za inwestycję odpowiada francuski deweloper Eiffage, a projekt przebudowy opracowała pracownia Zbigniewa Maćkowa. Remont obejmował zabezpieczenie i uzupełnienie historycznych murów oraz dodanie dużych przeszkleń. Zachowano też oryginalne, ceglane elewacje, które wkomponowano w nową zabudowę osiedla. Z kolei wnętrza wyróżniają się imponującymi, odrestaurowanymi sklepieniami łukowymi, sięgającymi aż sześć metrów wysokości.

- Na prawie 150 metrach kwadratowych, wraz z zespołem, stworzyliśmy komfortową przestrzeń do pracy twórczej nie tylko dla osób artystycznych, ale również badaczek czy kuratorów

mówią Renata i Rafał Jarodzcy.

Wrocław Radio ESKA Google News
Autor:

We Wrocławiu powstała nowa przestrzeń dla sztuki na Kępie Mieszczańskiej

Byłe stajnie wojskowe w stolicy Dolnego Śląska wypełnią się sztuką. Zrewitalizowana przestrzeń "66P Stajnia" będzie:

  • miejscem na eksperymentalne działania z pogranicza sztuk;
  • laboratorium dla interdyscyplinarnych wydarzeń, zarówno jednorazowych, jak i długofalowych;
  • pracownią;
  • sceną performatywną;
  • audytorium;
  • przestrzenią rezydencyjną.

- Interesują nas zarówno działania artystyczne jak i kuratorskie, których format jest skorelowany z misją 66P, wspierającą nowe pomysły, idee oraz zaangażowane postawy

tłumaczy Piotr Lisowski, dyrektor artystyczny 66P.

Z okazji otwarcia przygotowano wydarzenia łączące performans, muzykę i sztuki wizualne. Wieczór inaugurujący odbędzie się 15 listopada 2024 roku w godzinach 18:00-21:00 przy ul. Romana Dmowskiego 13B we Wrocławiu.

Jak wygląda program wydarzenia?

  • 18:00 - start wydarzenia;
  • 19:00 - "Everybody wanted to know what we would do if we didn't win. I guess we'll never know", czyli performance Barbary Gryki i Macieja Kryńskiego;
  • 19:30 - "Dekonstrukcja”, czyli performance "Naked Man Collective" (jest to grupa reprezentująca młodą wrocławską scenę artystyczną, łączącą tradycyjne media ze śmiałymi eksperymentami);
  • 20:00-21:00 - koncert Mahjong, czyli solowego projektu Mai Kozłowskiej, songwriterki, pianistki i artystki sztuk wizualnych.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziemy na stronie obiektu.

Co ciekawe, w najbliższym czasie wystartuje też program rezydencyjny "Zaczyna się w Wrocławiu", dla którego stolica Dolnego Śląska pozostaje ważnym kontekstem i impulsem do działania. Jako pierwszy swoją rezydencję artystyczną w "Stajni" rozpocznie fotograf i artysta wizualny, Tytus Szabelski.

Nie bazgroły, ale sztuka. Artyści graffiti pokazali co potrafią