Posiedzenie prezydenckiej rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania okazało się wyjątkowo interesujące. Na tapet wzięto aktywność dzieci i młodzieży. Rzecznik praw dziecka przedstawił wyniki ogólnopolskich badań "Dziennik codziennej aktywności dzieci i młodzieży", które zostały zlecone przez RPD.
Dziennik codziennej aktywności dzieci i młodzieży. Kto był badany?
Jak podaje RPD, badaniem objęto ponad 1900 dzieci z całej Polski. Podzielono je na trzy grupy wiekowe: dzieci (7-9 lat), nastolatków (10-13 lat) oraz młodzież (14-17 lat). Badanie realizowano w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych we wrześniu 2022 roku. Raport ma zostać przedstawiony m.in. ministrowi edukacji, a na podstawie jego wyników zostaną podjęte odpowiednie działania społeczne, między innymi przeciw uzależnieniu młodych od internetu.
Dzieci i młodzież zapominają o wieczornej toalecie
Według informacji, które podaje RPD, "słabo jest z wieczorną toaletą młodego pokolenia". Okazuje się, że wykonuje ją 64 proc. najmłodszych osób, co jest najwyższym wynikiem spośród przebadanych grup wiekowych. W przypadku nastolatków wynik ten wynosi już 58 proc., a najsłabiej pod tym względem wypadają najstarsi - tylko połowa przebadanej młodzieży (14-17 lat) pamięta o wieczornej toalecie.
Młodsze dzieci przytulają rodziców znacznie częściej
Interesujące są również badania relacji pomiędzy dziećmi i ich rodzicami. Okazuje się, że internet nie zdołał wyplewić porannych rozmów z domownikami - w każdej grupie wiekowej przynajmniej połowa młodych poranek spędza na pogawędce z rodzicami. W przypadku dzieci i młodzieży jeszcze lepiej niż poranki wypadają wieczory - w obu grupach ponad 70 proc. badanych wieczory spędza właśnie z mamą i tatą. Co ciekawe, z wiekiem znacznie obniża się odsetek osób, które się przytulają do rodziców. Jak wynika z badania, "rano przytula się niemal połowa najmłodszych badanych i tylko 18 proc. młodzieży. Podobna tendencja ma miejsce wieczorem (37 proc. i 17 proc.)".
Młodzi mają problem z uzależnieniem od internetu
Dużym problemem, który ujawniły przeprowadzone badania, jest uzależnienie od internetu, które w przypadku młodych osób jest wręcz przerażające. Jak podkreślono, "Niemal połowa najmłodszych (47 proc.) ogląda rano telewizję lub filmy na komputerze, a prawie co piąta osoba w tym wieku gra w gry komputerowe (18 proc.). Również w południe (32 proc.) i wieczorem (56 proc.) najwyższy odsetek oglądania telewizji lub filmów na komputerze dotyczy najmłodszych badanych. Aż 90 proc. badanych z grupy 10-13 lat przyznało, że przegląda rano media społecznościowe, nawet przez 2 godziny."
Polecany artykuł: