WBO 2022

i

Autor: Oleksandr Poliakovski wroclaw.pl

Wyniki WBO 2022. Takiej sytuacji jeszcze nie było!

2022-10-13 18:06

Losy tegorocznego głosowania w ramach WBO ważyły się w tym roku do ostatnich minut. W kategorii projektów osiedlowych padł remis! Który projekt zostanie zrealizowany? Zgodnie z regulaminem WBO, przeprowadza się w takiej sytuacji losowanie, ale prezydent Wrocławia "nagiął" regulamin. To pierwszy taki przypadek w historii Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

WBO 2022 – zwycięskie projekty osiedlowe

Największą niespodzianką okazały się wyniki głosowania na projekty osiedlowe. Dwa z nich: „Żernicki Park Sportu i Rekreacji – etap 2022” oraz „Zielony Tarnogaj - #KolejnaZieleń” zdobyły identyczną liczbę głosów: 2370.

- Powinniśmy w tym momencie przeprowadzić losowanie. Ale decyzją prezydenta Jacka Sutryka, obydwa projekty trafią do realizacji. Obydwa są ważne dla lokalnych społeczności, obydwa dotyczą zieleni, obydwa dotyczą osiedli peryferyjnych, na których zieleń jest bardzo potrzebna. (…) Tak więc 10. edycja kończy się niespodzianką. Mamy 10 projektów osiedlowych do 1 mln złotych i 7 projektów ponadosieldowych w kwocie do 3 mln. (…) Przed nami ciężka praca przy realizacji tych projektów. Będziemy dokładać starań, aby realizować je sprawnie – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Bezapelacyjnymi liderami w kategorii projektów osiedlowych okazały się w tym roku:

⋅ Zielony skwer im. Kajdasza na Jagodnie – etap I z placem zabaw: 4558 głosów,

⋅ Przebudowa ulicy Kminkowej (etap 2), zieleń na osiedlowych ulicach: 4225 głosów,

⋅ Park przy ul. Kunickiego na Muchoborze Wielkim: 4054 głosy.

Zielony skwer im. Kajdasza na Jagodnie to projekt, który dotyczy realizacji pierwszego etapu zielonego skweru przy krzyżowaniu ulicy Buforowej z ulicą Kajdasza. W ramach zadania należy usunąć pozostałości po zlikwidowanych ogródkach działkowych, uporządkować teren oraz wykonać projekt zagospodarowania terenu nową zielenią. Projekt ten powinien uwzględniać istniejącą roślinność w stanie możliwym do wykorzystania. W części działki 11/5 oznaczonej Bz, planowane jest wykonanie placu zabaw dla dzieci wraz z infrastrukturą wypoczynkową dla mieszańców w postaci ławek i alejek spacerowych. Przyjęto też dodatkowe oświetlenie aby poprawić bezpieczeństwo. Z uwagi na charakter osiedla oraz imiennika skweru, proponuje się uzupełnić inwestycję o akcenty muzyczne na realizowanej infrastrukturze.

Projekt ma na celu przekształcenie zaniedbanego terenu, który idealnie sprawdziłby się jako skwer z infrastrukturą rekreacyjną i wypoczynkową dla mieszkańców. Aktualnie na wskazanym obszarze znajdują się pozostałości altan po ogródkach działkowych, które szpecą obraz osiedla. W chwili obecnej na Jagodna nie ma terenów rekreacyjnych, a realizacja planowanego Zielonego Klina została tymczasowo wstrzymana. W tej okolicy brakuje zielonych skwerów, ogólnodostępnych placów zabaw, miejsc do sportowej aktywności mieszkańców oraz wyprowadzania psów. Pozostawienie kawałka zieleni w tym betonowym osiedlu będzie dużą atrakcją dla zamieszkujących osób posiadających dzieci oraz zwierzęta. Dodatkowo skwer będzie bezpośrednio przy planowanej pętli TAT.

Przebudowa ulicy Kminkowej ma odbyć się na odcinku o dł. ok. 90 m od rowu melioracyjnego za ul. Kaparową do pętli autobusowej - poszerzenie jezdni do docelowej szer. ok. 6 m z odwodnieniem, (wzdłuż ulicy jest rów melioracyjny). Przebudowa dalszego odcinka za pętlą w kierunku ul. Lukrecjowej, Kurkumowej, Melisowej - poszerzenie jezdni (np. do szerokości ok. 5,5 m) /opcjonalnie budowa jednostronnego chodnika.

Ul. Kminkowa jest dla mieszkańców Lipy i Widawy ważnym ciągiem komunikacyjnym z pętlą autobusową. Na zbyt wąskiej jezdni samochody mają problemy z mijaniem się, a piesi na rozjeżdżanych poboczach mają problem z bezpiecznym przemieszczaniem się, zwłaszcza osoby z dziećmi i osoby z niepełnosprawnościami. Naprawy poboczy zlecane przez ZDiUM dają krótkotrwały i niezadowalający efekt. Projekt zakłada uzupełnienie do pętli zakresu planowanego przez dewelopera/miasto i przebudowę dalszego odcinka. Projekt „Zielono i bezpiecznie” dotyczy też przebudowy ul. Kminkowej i nasadzeń drzew, w wypadku wygranej obu można połączyć środki.

Jeśli chodzi o Park przy ul. Kunickiego na Muchoborze Wielkim, to rojekt zakłada stworzenie parku w oparciu o zastane zasoby przyrodnicze. Park będzie użytkowany w sposób ekstensywny - dostosowany do zastanych siedlisk przyrodniczych i z poszanowaniem walorów przyrodniczych.

Elementy projektu:

- porządkowanie terenu oraz budowa ciągów pieszych,

- budowa atrakcji - w tym naturalnych ogrodów zabaw,

- nowe nasadzenia zieleni, pielęgnację zieleni istniejącej,

- budowa placu zabaw w rejonie ul. Karpackiej,

- budowa oświetlenia,

- wyposażenie w elementy małej architektury.

Na Muchoborze Wielkim jest bardzo mało urządzonych terenów zieleni i brakuje otwartych terenów do wypoczynku. Obecnie, mieszkańcy Muchoboru Wielkiego muszą korzystać z parków na sąsiednich osiedlach. Park posiada gotową dokumentację - projekt budowlany i wykonawczy.

WBO 2022 – zwycięskie projekty ponadosiedlowe

W kategorii projektów ponadosiedlowych – co nie jest zaskoczeniem – najwięcej głosów zebrały projekty umiejętnie mobilizujące mieszkańców kilku osiedli. Bezkonkurencyjny okazał się w tym roku projekt „Zielono mi i bezpiecznie – etap 4. Parki, tereny zielone i drogi. Lipa Piotrowska, Widawa, Sołtysowice, Polanowice-Poświętne-Ligota”, który zdobył 6364 głosy.

W jubileuszowej, 10. edycji WBO oddanych zostało łącznie 86 750 głosów. Odpowiada to w przybliżeniu 14 proc. mieszkańców Wrocławia. Pełne wyniki głosowania znajdziecie tutaj.

Dyner o ciężkiej zimie: "Ukraińcy muszą być gotowi na zimno, które będzie odgrywało rolę psychologiczną" [Raport Walczaka]