Referendum

i

Autor: Marcin Gadomski/ Super Express Głosowanie

Wyniki referendum 2023

Wyniki referendum 2023. Na Dolnym Śląsku w referendum głosowała tylko co trzecia osoba

2023-10-17 10:24

Wybory parlamentarne 2023 już za nami. W niedzielę, 15 października, licznie głosujący Polacy wykazali się wręcz wzorową postawą. Głosować można było jednak również w referendum. Jak się okazuje, na Dolnym Śląsku częstą praktyką było niepobieranie karty, w wyniku czego w naszym województwie częściowa frekwencja wyniosła tylko 36 procent.

Referendum 2023. Wynik referendum nie będzie wiążący

Choć frekwencja na wyborach parlamentarnych 2023 była naprawdę bardzo wysoka, to zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku referendum. Częstą praktyką wśród wyborców było niepobieranie karty, na której należało odpowiedzieć na cztery zadane przez rząd pytania. Z badania Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN wynika, że w referendum wzięło udział tylko niecałe 41 procent uprawnionych obywateli. To oznacza, że referendum nie będzie wiążące. 

Referendum 2023. Na Dolnym Śląsku głosowała tylko co trzecia osoba 

W referendum udziału nie chcieli brać również mieszkańcy Dolnego Śląska. Jak wynika z danych ze strony referendum.gov.pl, frekwencja w dolnośląskich obwodach wyniosła zaledwie 36,17 procent. Oznacza to, że na Dolnym Śląsku w referendum głosowała tylko co trzecia osoba. Najwięcej osób w referendum na Dolnym Śląsku udział brało w powiecie polkowickim, gdzie frekwencja wyniosła 46,83 proc., a najmniej we Wrocławiu - 30,06%.

Referendum 2023. Jakie były pytania?

  1. Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Na pytania można było odpowiedzieć „tak” lub „nie”.