Teatr

i

Autor: pixabay.com

Wrocławskie "Białe małżeństwo" zagrają wyłącznie kobiety

2021-03-12 14:37

13 marca 2021 r. w Teatrze Polskim na scenie na Świebodzkim swoją premierę będzie miało „Białe małżeństwo” na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza, w reżyserii Martyny Łyko. Zagrają wyłącznie aktorki, które wcielą się również w role męskie.

Wprawdzie na jutrzejszą premierę spektaklu na scenie na Świebodzkim nie ma już biletów, jednak nadal można zobaczyć go online. 

"Białe Małżeństwo" to jedna z najbardziej kontrowersyjnych sztuk Tadeusza Różewicza. W realizacji Martyny Łyko spektakl przyjmuje wyraźnie kobiece spojrzenie. W obsadzie znalazły się wyłącznie aktorki, które zagrają także męskie role. 

Narrację w spektaklu prowadzą dorastające kobiety. Różnią się, ale łączy je niezgoda na obserwowane w domu przebrzmiałe schematy społeczne. Poznają świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność. W dramacie każda z postaci przedstawia spójny archetyp kobiecości. Różewicz pisząc „Białe Małżeństwo” inspirował się życiorysami prekursorek ruchów emancypacyjnych w Polsce: Narcyzy Żmichowskiej i Marii Komornickiej.

Premierą spektaklu Martyny Łyko Teatr Polski we Wrocławiu otwiera Rok Różewiczowski, czyli cykl wydarzeń w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza.

W rolach głównych w spektaklu zagrają Aleksandra Chapko i Beata Śliwińska. W pozostałych rolach wystąpią: Bożena Baranowska, Jolanta Zalewska, Monika Bolly, Agata Skowrońska, Iwona Kucharzak-Dziuda i Katarzyna Baran.

Spektakl został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: 

https://e-teatr.pl/wroclaw-biale-malzenstwo-w-teatrze-polskim-premiera-w-sobote-9708

Raport z anteny 12.03.2021, godz.10