Rolnicy dostali zakaz organizowania protestów we Wrocławiu
Wrocławski ratusz zakazał protestów rolników, które mają się odbywać czterech lokalizacjach w granicach miasta. W zestawieniu, które przesłał naszej redakcji Dolnośląski Urząd Wojewódzki czytamy, że prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zakazał protestu na alei Jana III Sobieskiego na wysokości KFC w obu kierunkach, skrzyżowaniu ulic Nowaka – Jeziorańskiego, Ryszarda Kuklińskiego i Żmigrodzkiej, na rondzie Żołnierzy Łącznościowców, a także na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (rondo im. ks. Jerzego Popiełuszki – rondo Ułańskie – Siechnice – rondo Radomierzyce).
„Narażenie życia i zdrowia mieszkańców”
W przypadku alei Jana III Sobieskiego w uzasadnieniu zakazu wydanego przez urząd czytamy, że protesty spowodują gigantyczne korki w całej północnej i wschodniej części Wrocławia, co w konsekwencji przełoży się na teren całego miasta. Urzędnicy tłumaczą, że zgromadzenie z wykorzystaniem ok. 190 ciągników rolniczych na terenie ulicy o dużym nasileniu ruchu, spowoduje zakłócenie funkcjonowania służb ratowniczych miasta, w tym pogotowia ratunkowego i straży pożarnej.
- Mieszkańcy (…) będą mieli poważne problemy komunikacyjne aby dotrzeć do miejsc pracy, szkół, przedszkoli, palcówek medycznych i innych ważnych instytucji użyteczności publicznej, co może skutkować narażeniem życia i zdrowia mieszkańców, innych uczestników ruchu drogowego, a także spowodować szkody w znacznym rozmiarze na skutek komunikacyjnego paraliżu miasta – czytamy w decyzji, pod którą podpisał się Lech Kucharski, zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.
Dodatkowym problemem, na który powołuje się ratusz jest fakt, że na 20 marca zaplanowane zostały 3 inne protesty o podobnych charakterze, odbywające się na najważniejszych trasach komunikacyjnych. Jednoczesna blokada tylu najważniejszych ulic, zdaniem urzędników sparaliżowałaby całkowicie stolicę Dolnego Śląska. Mowa jest także o stratach dla okolicznych zakładów oraz firm usługowych ze względu na brak możliwości ciągłości dostaw.
Rolnicy mają możliwość odwołania się od decyzji do sądu, a ten ma 24 godziny na podjęcie ostatecznej decyzji.
Aktualne są w dalszym ciągu protesty planowane na 20 marca w pobliżu Wrocławia:
- Kobierzyce, Urząd Gminy Kobierzyce – Rondo Magnice – Domasław – Bielany Wrocławskie - stara trasa DK8 w obu kierunkach (od godz. 6:00, do 19 kwietnia do godz. 23:50)
- Kobierzyce, blokada stała jednego pasa na wysokości salonu VOLVO do granicy Wrocławia (od godz. 6:00, do 19 kwietnia do godz. 23:50)
- Cesarzowice, Utrudnienia w ruchu na odcinku drogi krajowej nr. 347 przejazd kolumny ciągników od miejscowości Cesarzowice w stronę Wrocławia do stacji paliw BP Mokronos Dolny i z powrotem (od godz. 6:00 do 20:00)
- Bielany Wrocławskie ul. Kolejowa - Wysoka do granicy Wrocławia w obu kierunkach (od godz. 6:00, do 19 kwietnia do godz. 23:50)
- Autostradowa Obwodnica Wrocławia, Węzeł Kobierzyce, zjazd na Bielany Wrocławskie. Od 20 marca, od godz. 6:00 spowolnienie ruchu w obu kierunkach. Zakończenie 19 kwietnia o godz. 23.50. W tym terminie spowolnienie ruchu planowane jest również od zjazdu z AOW do salonu AA Auto, na odcinku ul. Kolejowa - Wysoka - do granic Wrocławia oraz na dawnej krajowej „8” - rondo Magnice - Domasław - Bielany Wrocławskie
- Wschodnia Obwodnica Wrocławia (od ronda w Kiełczówku do ronda w Radomierzycach, od godz. 7:00 do 19:00)
- Wjazd do Wrocławia od strony Jagodna (rondo na wschodniej obwodnicy, od godz. 7.00 do 19.00)
- Blokada drogi S8, Syców, na wysokości MOP. Węzeł Syców Wschód, wjazd w stronę Wrocławia oraz węzeł Syców Zachód, wjazd w stronę Warszawy, nie będą przejezdne. Blokada od świtu do zmierzchu