We Wrocławiu już blisko 27 tys. nastolatków zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach trwającego od 12 lat miejskiego programu darmowych szczepień. Tym samym osiągnięto poziom wyszczepialności na poziomie 72,5 procent. Czym jest HPV, jakie niesie zagrożenia i kto może się szczepić?
Czym grozi HPV?
We Wrocławiu, w roku szkolnym 2022/2023, programem szczepień przeciwko HPV objętych zostało w sumie 4 034 trzynastolatków, w tym 2 019 chłopców. Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed HPV, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia HPV.
„Wirus HPV jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory górnych dróg oddechowych u mężczyzn – a te nowotwory zabijają. Edukacja jest niezbędnym czynnikiem, by skutecznie z nimi walczyć. Wrocław zawsze był miastem, które dbało o zdrowie mieszkańców, a tak wysoka wyszczepialność oznacza, że miejski program jest bardzo skuteczny” – tłumaczy prof. Alicji Chybicka, specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej, immunologii i transplantologii klinicznej.
Kto może się szczepić na HPV?
Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Ze szczepień korzystać mogą wszyscy, jednak badania wykazują, że najskuteczniejszą ochronę gwarantuje zaszczepienie właśnie w tym wieku. Dlaczego? Chodzi m.in. o to, że dzieci są jeszcze przed swoim pierwszym stosunkiem płciowym.
Wrocław szczepi się na HPV. Miasto skutecznie edukuje młodzież
W ramach wrocławskiego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) od 2010 roku realizowane są działania, obejmujące nie tylko szczepienia, ale także szereg przedsięwzięć edukacyjnych dla nastolatków i ich rodziców. Dzięki tym działaniom Wrocław może pochwalić się rekordową wyszczepialnością na poziomie 72,5 procent. Na podobnym poziomie szczepione są nastolatki m.in. w Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Start rządowego programu szczepień nie oznacza, że Wrocław zawiesza działalność w tym zakresie.
„Ministerstwo Zdrowia finansuje zakup szczepionek i organizację szczepień, ale nie prowadzi edukacji dotyczącej HPV. Dlatego we Wrocławiu wciąż będziemy organizować w szkołach spotkania edukacyjne dla młodzieży i ich rodziców. W takich spotkaniach wzięło do tej pory udział ponad 30 tys. rodziców i ponad 37 tys. dzieci. Chcemy, aby wrocławianki i wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci” – powiedziała Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW Joanna Nyczak.
Jak zapisać się na szczepienie przeciwko HPV?
Ze 140 przychodni, które dotąd szczepiły nastolatki we Wrocławiu, nowe umowy z Ministerstwem Zdrowia podpisało 79 placówek. Lista przychodni dostępna jest na stronie pacjent.gov. Rodzice mogą zgłosić się do wybranej przez siebie placówki.
Polecany artykuł: