Już 15 maja działalność wznowią lokale gastronomiczne. Wszystko dlatego, że rząd ogłosił już oficjalnie plan luzowania obostrzeń. W związku z tymi ustaleniami, dużo zmian szykuje się także dla restauratorów. Otwarcie lokali przewiduje się w następujących etapach:
- od 15 maja otwarte będą wyłącznie ogródki restauracyjne, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik;
- od 29 maja otwarte będą restauracje - max obłożenie 50 proc. lokalu działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik
We Wrocławiu mniej za ogródki restauracyjne
Szacuje się, że na wrocławskim rynku i jego okolicach w tym roku może się pojawić, co najmniej 81 ogródków gastronomicznych. Tylu najemców i właścicieli lokali ma obecnie podpisane umowy na ogródki z Zarządem Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. W obliczu pandemii koronawirusa i długiego lockdownu, władze miasta zdecydowały, że od lutego tego roku do końca września opłata za prowadzenie ogródka gastronomicznego została obniżona z 30 złotych do złotówki netto za metr kwadratowy dla ogródków w I strefie i z 10 złotych netto do 30 groszy netto w drugiej strefie.
- Zgodnie z decyzją prezydenta Wrocławia obniżone stawki będą obowiązywały do końca września. Dodatkowo właściciele ogródków podobnie jak w ubiegłym roku, po uzyskaniu odpowiedniej zgody mogą też bezpłatnie powiększyć ogródki o tzw. strefę relaksu. To oznacza, że w wyznaczonym miejscu będą mogły pojawić się dodatkowe stoliki i krzesła – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.
Radości z obniżenia opłat za prowadzenie ogródków nie kryją wrocławscy właściciele restauracji.
- Ta pomoc zawsze jest cenna. Nie będzie można jeszcze spożywać niczego w środku lokalu, więc tym bardziej odciąży nas to od kosztów.
- To zasadniczo zwiększa nam pole manewru przy wprowadzonym reżimie sanitarnym.
- Płacimy jedynie złotówkę za każdy metr. Bardzo pomoże nam również dodatkowa strefa relaksu, która jest darmowa. Zwłaszcza dlatego, że musimy zachować 2 metry odstępów od stolików - podkreślają wrocławscy restauratorzy.
Polecany artykuł:
Oprócz obniżenia opłat za ogródki, czy wprowadzenia bezpłatnej strefy relaksu w maju, restauratorzy zostali zwolnieni z opłaty koncesyjnej.