Ile czeka się na mieszkanie komunalne we Wrocławiu? Czas trzeba liczyć w latach
Wrocław jest miastem, w zasobie którego jest około 500 mieszkań socjalnych przeznaczonych na wynajem. Stara się o nie ponad tysiąc chętnych, którzy muszą uzbroić się w cierpliwość. Oczekiwanie na możliwość wprowadzenia trwa bowiem ponad dwa lata (średnio 2,5 roku).
Urzędnicy przyznają, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską", że często te pustostany są w opłakanym stanie i nadają się do gruntownego remontu. Pracownicy wrocławskiego magistratu dodają również, że gmina przejmuje koszty remontów.
- Chcemy zadysponować, jak największą liczbę wolnych lokali mieszkalnych, w jak najkrótszym czasie. Jednak przebieg tego procesu jest utrudniony z uwagi na stan techniczny pomieszczeń - przyznał Wojciech Koerber z Urzędu Miejskiego Wrocławia, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".
Wojciech Koerber w rozmowie z "Gazetą Wrocławską", wprost przyznał, że lokale komunalne wymagają gruntownych remontów. Ze względu na przewidziane prawem procedury przetargowe, czas oczekiwania wydłuża się. Może to zniechęcać mieszkańców do starania się o te mieszkania.
Co ciekawe, często powodem niezamieszkania pustostanów jest to, że znajdują się ona na wysokich piętrach bloków lub w mało atrakcyjnych częściach miasta. Chętni najemcy wolą poczekać kilka lat na mieszkanie, w interesującej ich dzielnicy.
Oprócz remontów, urzędnicy zajmują się też sprzedażą. Wrocław od początku 2020 roku do końca maja 2024 roku sprzedał łącznie 269 takich lokali.
Kto może się starać o mieszkanie komunalne we Wrocławiu?
O zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego we Wrocławiu mogą ubiegać się osoby, które:
- są członkami wspólnoty samorządowej Wrocławia;
- nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu;
- spełniają określone kryterium dochodowe;
- nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych.
Co ważne, każda osoba ubiegająca się o wynajem mieszkania socjalnego musi udokumentować średni miesięczny dochód z okresu trzech kolejnych miesięcy, które poprzedzają złożenie deklaracji. Kryterium dochodowe przypada na członka gospodarstwa domowego i nie przekracza:
- 100 proc. najniższej emerytury (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego) - obecnie 1 780,96 zł;
- 70 proc. najniższej emerytury (w przypadku gospodarstwa wieloosobowego) - obecnie 1 246,67 zł.
Szczegółowe informacje znajdziemy TUTAJ.