Kontrole domów we Wrocławiu. Sprawdzą, czym palimy w piecu
Urząd Miejski Wrocławia poinformował, że rozpoczęły się kontrole domów na terenie stolicy Dolnego Śląska. Strażnicy miejscy wraz z urzędnikami sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach i przypominają czym można ogrzewać mieszkanie. Funkcjonariusze Straży Miejskiej mają prawo wstępu na teren posesji w celu sprawdzenia pieca, rodzaju paliwa, a także pobrania próbki popiołu do analizy. Działania urzędników są możliwe dzięki uchwale antysmogowej.
- Strażnikom miejskim towarzyszą urzędnicy, ponieważ nie zależy nam na karaniu, tylko na tym, aby nieekologiczne źródła ciepła znikały. Chcemy dojść przyczyny, dlaczego piec nie został jeszcze wymieniony. I pomóc w tym, aby do tego doszło
- przekazuje Bartłomiej Świerczewski, zastępca dyrektora departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Zachęcają do pozbycia się kopciuchów
Jak podają miejscy urzędnicy, Wrocław wydłużył swoje programy wsparcia. Można też skorzystać z rządowych form wsparcia. Dyrektor wydziału środowiska UMW Małgorzata Dziemianowicz na łamach wroclaw.pl informuje, że aby całkowicie pozbyć się kopciuchów, miasto Wrocław wydłużyło programy wsparcia do 2028 roku. Łączna suma dofinansowania może wynieść 49 tys. złotych.
Zamiast dotacji można dostać też mandat. Jeśli ktoś używa pieca poniżej 3. kategorii albo bezklasowego, strażnicy mogą wystawić mu mandat. Taka sytuacja miała już miejsce w ostatnim czasie – dom jednego z mieszkańców był ogrzewany piecem kaflowym. Właściciel nieruchomości dostał mandat w wysokości 250 złotych.
Strażnicy podkreślają, że kontrole mają służyć temu, żeby właściciel wymienił piec.
Kontrole domów we Wrocławiu. Kiedy spodziewać się wizyty strażników?
Jak informują urzędnicy, kontroli nieruchomości we Wrocławiu można spodziewać się między godz. 6 a 22. Lokale przedsiębiorców mogą być kontrolowane przez całą dobę. Właściciel danej nieruchomości musi mieć dokumentację techniczną, potwierdzającą jakiej klasy jest piec. Co więcej, właściciel ma obowiązek umożliwić przeprowadzenie kontroli przez urząd.
Zdecydowanie mniej kopciuchów
Władze miasta podkreślają, że jeśli chodzi o kamienice w 100 procentach gminne – pozostało już niewiele kopciuchów. - Od 2019 roku z Wrocławia zniknęło już 14 tys. nieekologicznych pieców, a miasto wydało na ten cel 303 mln zł – czytamy w informacji urzędu. Działania skupiają się na wymianie pieców w budynkach wspólnotowych. - Prace w nich będą sukcesywnie prowadzone do 2027 roku. Jeszcze w tym roku zarządcy wytypowali pierwsze 500 lokali z piecami do wymiany – przekazuje wrocławski urząd.
Zgodnie z założeniami Wrocław w latach 2025-2027 planuje:
- w 2025 roku wymienić 1600 pieców: 556 w budynkach 100% gminnych oraz 1049 w budynkach wspólnot mieszkaniowych,
- w 2026 roku wymienić piece w 1 143 lokalach w budynkach wspólnot mieszkaniowych,
- w 2027 roku wymienić piece w 250 lokalach w budynkach wspólnot mieszkaniowych.