- Terminy przeprowadzania deratyzacji zostały ustalone na podstawie wiedzy o miejscach i porach wzmożonej aktywności gryzoni, jaką pozyskano z interwencji oraz zgłoszeń mieszkańców. Dało się zaobserwować widoczne nasilenie w okresie letnim, głównie w centrum miasta. Nie bez znaczenia jest tutaj spory wzrost aktywności turystycznej i, co za tym idzie, również gastronomii. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia w zakresie deratyzacji ustalony został w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, która brała udział w jego konsultacjach i opiniowaniu – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Obowiązek wyłożenia specjalnych preparatów do zwalczania gryzoni spoczywa na właścicielach, współwłaścicielach, najemcach i zarządcach nieruchomościami. W dniu 1 lipca powinni oni obowiązkowo umieścić preparaty przeciw gryzoniom i regularnie je uzupełniać. Niedopilnowanie tego obowiązku będzie karane grzywną.
- Strażnicy miejscy będą przeprowadzać kontrole, a w przypadku ujawnienia niewywiązywania się z tego obowiązku będą mogli ukarać osobę winną zaniedbań mandatem do 500 zł – informuje Waldemar Forysiak, rzecznik wrocławskiej straży miejskiej.
Polecany artykuł:
Letnia deratyzacja skupia się przede wszystkim na lokalach gastronomicznych, sklepach spożywczych, stołówkach miejskich, podpiwniczonych kamienicach oraz przynależących do nich komórkach i pomieszczeniach gospodarczych. Deratyzacją objęte zostaną także śmietniki jak i przestrzenie wokół nich. Największe skupiska szczurów obserwuje się w miejscach z ułatwionym dostępem do żywności. Niestety właśnie dlatego gryzonie pojawiają się także w parkach i na podwórkach, gdzie lokatorzy dokarmiają ptaki czy koty.
Walka ze szczurami potrwa cały lipiec.