Wrocławska Galeria Neonów po 9 miesiącach prac konserwatorskich ponownie została rozświetlona. Tuż przed uruchomieniem instalacji odbył się multimedialny pokaz na temat każdego z wybranych neonów. Od razu odżyły wspomnienia mieszkańców, którzy pamiętają neony z czasów dzieciństwa. Kolorowe instalacje przy Ruskiej 46 dostały nowe życie. O tym, jak bardzo wrocławianie stęsknili się za podwórkiem pełnym kolorowych neonów świadczy fakt, że na oficjalnym rozświetleniu pojawił się tłum fanów tego miejsca.
Kultowe neony z PRL-u dostały drugie życie
Renowacja wszystkich napisów kosztowała w sumie 250 tys. złotych. Był to efekt umowy najmu zawartej w czerwcu 2024 roku pomiędzy władzami Wrocławia a Tomaszem Kosmalskim, kolekcjonerem neonów i przedstawicielem fundacji Neon Side. Zgodnie z umową Wrocław przez 10 lat będzie opiekował się instalacjami – miasto zobowiązało się do przeprowadzenia remontu neonów i ich bieżących napraw. Nowa umowa miasta z właścicielem neonów będzie obowiązywała do połowy 2034 roku.
Polecany artykuł:
Galeria Neon Side znajduje się na Starym Mieście, bardzo blisko wrocławskiego Rynku. Miejsce powstało w latach 2014-2015, a na wystawie prezentowanych jest ponad 30 eksponatów z kolekcji Tomasza Kosmalskiego. Neony pochodzą z okresu PRL.
Wśród kultowych neonów zobaczymy m.in. Cuprum – dawny biurowiec, Wrocław Główny – ogromny czerwony napis, który był nad wejściem do budynku Dworca Głównego PKP we Wrocławiu, a także neon dawnego wrocławskiego kina – Kino Warszawa (kino to rozpoczęło swoją działalność 16 czerwca 1945 roku, jako jedno z pierwszych kin otwartych w powojennym Wrocławiu). Poza tym Rumcajs, hermes, elektro i wiele innych. Galeria Neon Side jest dostępna za darmo.
Warto wybrać się na wieczorny spacer przez podwórko przy Ruskiej. Efekt renowacji tych ogromnych instalacji robi wrażenie.
Wrocław rozświetlony neonami jak w Cyberpunku. Futurystyczny klimat
Polecany artykuł: