Wieża widokowa w Wałbrzychu pnie się do góry. To największa inwestycja turystyczna

i

Autor: UM Wałbrzych/Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha

Dolny Śląsk

Wieża widokowa w Wałbrzychu pnie się do góry. Robi wrażenie!

2023-10-03 15:00

Budowa 34-metrowej wieży widokowej w Wałbrzychu nabiera rozpędu. Wielka konstrukcja powstaje przy Harcówce w Parku Sobieskiego. Nowy obiekt kosztuje 10 milionów złotych i będzie jedną z największych turystycznych inwestycji Wałbrzycha. Wieża z sześcioma tarasami ma stać się nowym punktem widokowym na całą okolicę.

Prace budowlane związane z wieżą widokową w Wałbrzychu trwają już od marca. W sierpniu rozpoczęło się wznoszenie konstrukcji złożonej z platform widokowych rozmieszczonych na kilku poziomach.

Wieża widokowa w Wałbrzychu pnie się do góry. Kiedy będzie gotowa?

Zgodnie z projektem stalowa wieża składać się będzie z dwóch połączonych ze sobą elementów. Pierwszym jest dwupoziomowa baza tworzona przez pierwszą platformę z obwodowym tarasem widokowym, a drugim wieża wybudowana na platformie. Inwestycja, zgodnie z zapowiedziami władz miasta ma zostać zakończona jeszcze jesienią tego roku

- Warto przypomnieć, że budowa wieży widokowej to trzeci etap rewitalizacji Parku im. Jana III Sobieskiego (razem z modernizacją ścieżek - 550 m). Na ten cel miasto pozyskało 4.5 mln zł z rządowego programu inwestycyjnego na projekty inwestycyjne związane z turystyką - informuje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Do tej pory na terenie inwestycji wycięto drzewa, usunięto też tysiące ton masy skalnej, ustabilizowano grunt. Obecnie powoli powstaje podstawa wieży widokowej. To 12 słupów i element konstrukcyjny rdzenia wieży, która łącznie będzie miała 34 metry wysokości.

Widoki na całą panoramę Wałbrzycha i okolice

Budowa wieży jest inicjatywą miasta Wałbrzych, które w ten sposób chce przyciągnąć turystów. Nowy obiekt ma być atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców jak odwiedzających region wałbrzyski. Z tarasów będzie można podziwiać piękne widoki m.in. na Stare Miasto w Wałbrzychu i całą górską okolicę.

Konkurs na koncepcję architektoniczną wieży widokowej w Wałbrzychu wygrała firma ISBA Grupa Projektowa sp. z o.o. z Wrocławia. Wieża została zaprojektowana w konstrukcji stalowej, a koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 10 milionów złotych. Obiekt swoim wyglądem ma nawiązywać do przemysłowej tradycji Wałbrzycha i przypominać chłodnię kominową.

10 najciekawszych wież widokowych na Dolnym Śląsku. Ale tu są widoki!