Aktualizacja, godz. 18:32
Władze miasta Jelenia Góra poinformowały, że rozpoczęto dystrybucję worków z piaskiem w rejonach, które narażone są najbardziej na podtopienia. Mieszkańcy mogą już odbierać worki z piaskiem.
Jak czytamy w komunikacie UM Jelenia Góra, worki będą systematycznie dostarczane jeszcze w czwartek (12 września) do punktów zlokalizowanych w Jeleniej Górze:
- ul. Wrocławska 20A (przy mostku)
- ul Wrocławska (pętla autobusowa)
- skrzyżowanie ulic Witosa/Kosynierów
- ul. Mieszka I (parking przy cmentarzu)
- ul. Cmentarna (przy stacji paliw Orlen, kładka pieszo-rowerowa)
- ul. Ludowa (przy moście, na przeciwko starej gorzelni).
Aktualizacja, godz. 17:20
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń zaapelował do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz o stosowanie się do zaleceń władz gminnych.
- Prosimy o zaopatrzenie się w odbiorniki działające na baterie, aby być w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego - mówił podczas czwartkowej konferencji.
- Bardzo proszę o przygotowanie się. Mimo wszystko w każdym momencie powinniśmy mieć jakiś zapas żywności, zapas wody - dodał.
Powiedział również, że podczas najbliższych dni może dojść do przerw w dostawach prądu.
Najprawdopodobniej największe opady przejdą nad wschodnią częścią województwa dolnośląskiego. Najbardziej zagrożony jest powiat kłodzki i ząbkowicki. Służby spodziewają się jeszcze większych opadów po czeskiej stronie. Trzeba się jednak przygotować na przekroczenie stanów alarmowych rzek w wielu miejscach na terenie Dolnego Śląska.
W razie potrzeby do działań skierowane zostaną Wojska Obrony Terytorialnej.
Aktualizacja, godz. 16:00
Gmina Walim informuje, że w urzędzie zebrał się sztab kryzysowy, żeby przygotować się na ewentualne zagrożenie.
- Od dnia dzisiejszego, aż do odwołania, w urzędzie pełnione będą całodobowe dyżury.Niebezpieczne sytuacje i realne zagrożenia związane z warunkami atmosferycznymi prosimy zgłaszać pod numerami telefonów: stacjonarny: 74 8494 340, komórkowy: 509 970 395 - czytamy w komunikacie.
Poza tym przekazano, że z jeziora Bystrzyckiego zrzucana jest woda, by zrobić miejsce na przyjęcie prognozowanych ilości opadów.
Aktualizacja, godz. 15:56
Mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska otrzymali przed godz. 16:00 kolejny alert RCB. W treści czytamy: Uwaga! W nocy i jutro (12/13.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb.
Aktualizacja, godz. 14:33
Wody Polskie poinformowały, że wszelkie niepokojące zdarzenia związane z sytuacją na rzekach można zgłaszać na całodobowy numer dyżurny Wód Polskich: 22 470 10 01.
Aktualizacja, godz. 14:19
Z najnowszego raportu sztabu kryzysowego u wojewody dolnośląskiego wynika, że piątek (13 września) upłynie z okresowym deszczem silnym i nawalnym. We wschodniej części województwa dolnośląskiego spadnie ok 100 l/m2 na dobę, miejscami nawet 150 l/m2. W sobotę (14 września) jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta we Wrocławiu, zapowiadane są deszcze jednostajne ciągłe. Na nizinach może spaść 35-50 l/m2, na przedgórzu do 70 l/m2. W niedzielę (15 września) przewidywane są większe opady. Na nizinach 40-60 l/m2, a w górach 80-100 l/m2.
Straż Pożarna poinformowała, że na terenie Dolnego Śląska do godz.12.00 odnotowano 15 zdarzeń - 13 z nich to usuwanie złamanych konarów i drzew.
Aktualizacja, godz. 13:41
Z każdą kolejną godziną sytuacja pogodowa we Wrocławiu staje się coraz bardziej niepokojąca. Jak wyglądają obecnie rzeki we Wrocławiu? Czy miasto przygotowane jest na wielką wodę? Najnowsze informacje od służb we Wrocławiu.
Aktualizacja, godz.11:25
- Do wielkiej wody szykuje się m.in. gmina Trzebnica. Worki z piaskiem pojawiły się m.in. przed budynkiem przedszkola i żłobka, które uległy zalaniu po sierpniowych nawałnicach
- informuje Sebastian Stelmach, reporter Radia Eska2 Trzebnica
Niż genueński nadciąga nad Dolny Śląsk. Służby postawione w stan gotowości
Sytuacja pogodowa może być bardzo niebezpieczna, o czym od kilku informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla większości powiatów Dolnego Śląska wydany został trzeci najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego o intensywnych opadach deszczu. Padać ma od czwartku (12 września) do poniedziałku (16 września). W związku z możliwymi podtopieniami i wezbraniami rzek w wielu miejscach powołano sztaby kryzysowe. Tak jest chociażby we Wrocławiu, gdzie wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości.
Strażacy w całym województwie dolnośląskim są przygotowani do działań związanych z usuwaniem skutków powodzi i podtopień. Wzmocnione zostały poszczególne komendy powiatowe straży pożarnej.
- Ze względu na ostrzeżenie meteorologiczne podniesione zostały stany osobowe na stanowiskach kierowania w 21 powiatach o jedna osobę
- powiedział nam asp. Wojciech Walens, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Gmina Sobótka przygotowuje się na wielką wodę. Strażacy układają worki z piaskiem
Gmina Sobótka poinformowała w czwartek rano, że wszystkie wydarzenia gminne i powiatowe zaplanowane na najbliższy weekend zostały odwołane z uwagi na wydane ostrzeżenie meteorologiczne. Strażacy z okolicznych OSP jeszcze wczoraj zabezpieczali poszczególne miejscowości przed możliwym zalaniem. Jak informuje strona „Kąty Wrocławskie na sygnale” na polecenie zarządzania kryzysowego układano worki z piaskiem w Michałowicach, Rękowie i Olbrachtowicach.
- Do późnych godzin wieczornych pracowali nasi strażacy i pracownicy jednostek gminnych - bardzo wam dziękuję. Na bieżąco przyjmujemy zgłoszenia o miejscach, które potencjalnie należy zabezpieczyć. Prognozy nie są optymistyczne, deszczu będzie dużo. Śledzimy oficjalne komunikaty Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB
- przekazał Mirosław Jarosz, burmistrz miasta i gminy Sobótka.
Służby w gotowości w Jeleniej Górze
Sytuację na bieżąco monitorują także służby w Jeleniej Górze. Tu również odwołano miejskie imprezy zaplanowane na weekend.
- IMGW na Dolnym Śląsku prognozuje cztery dni intensywnych opadów deszczu. Nasze służby pozostają w ciągłej gotowości. Przypominam całodobowy kontakt do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Jelenia Góra - 783 295 322, E-mail: [email protected]. Prosimy o śledzenie komunikatów na bieżąco
– napisał Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry
Sztab kryzysowy w gminie Ząbkowice Śląskie, pluton ewakuacyjny w Nowej Rudzie
W czwartek w godzinach porannych zebrał się sztab kryzysowy w gminie Ząbkowice Śląskie.
- Pracownicy Urzędu Miejskiego i jednostek gminnych do niedzieli (15.09) będą pracować w trybie ciągłym. Wszystkie zagrożenia można zgłaszać całodobowo na numer telefonu - 605 402 686 lub w godzinach pracy Urzędu - 74 816 53 00
– przekazano w komunikacie Gminy Ząbkowice Śląskie.
Zaapelowano do mieszkańców o zachowanie spokoju i zabezpieczenie swojego mienia przed zalaniem lub podtopieniem.
Z kolei Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku poinformowała, że do jednostki ratowniczo-gaśniczej w Nowej Rudzie przyjechała cała kompania powodziowa.
- Pluton pompowy oraz pluton ewakuacyjny Kompanii COO województwa lubuskiego na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Rudzie w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi
– informuje KPPSP w Kłodzku.
Tymczasem w godzinach popołudniowych odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wojewody dolnośląskiego w sprawie sytuacji pogodowej.
Dolny Śląsk szykuje się na wielką wodę. Strażacy układają worki z piaskiem
Polecany artykuł: