Wrocław

Alert dla Wrocławia. Mieszkańcy przygotowują się na podtopienia. Jaki jest stan rzek? Radar opadów

2024-09-12 13:33

Z każdą kolejną godziną sytuacja pogodowa we Wrocławiu staje się coraz bardziej niepokojąca. W mieście powołano sztab kryzysowy, a służby kontrolują zbiorniki retencyjne i kanalizacje deszczową. Wszystko to w związku z potężnym niżem genueńskim, który nadciąga nad Dolny Śląsk. Jak wyglądają obecnie rzeki we Wrocławiu? Czy miasto przygotowane jest na wielką wodę?

Aktualizacja, godz. 14:11

Z najnowszego raportu sztabu kryzysowego wynika, że w piątek (13 września) upłynie z okresowym deszczem silnym i nawalnym. We wschodniej części województwa dolnośląskiego spadnie ok 100 l/m2 na dobę, miejscami nawet 150 l/m2W sobotę (14 września) jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta we Wrocławiu, zapowiadane są deszcze jednostajne ciągłe. Na nizinach może spaść 35-50 l/m2, na przedgórzu do 70 l/m2. W niedzielę (15 września) przewidywane są większe opady. Na nizinach 40-60 l/m2, a w górach 80-100 l/m2.

Władze Wrocławia apelują żeby zrezygnować z wyjazdów w tereny górskie. Na Odrze zamknięty został dla żeglugi kanał miejski.

- W związku z informacjami o nadchodzącym podwyższonym stanie wody w Odrze i zwiększeniem przepływu, Wrocław zdjął obie bojki monitorujące jakość wody w Odrze. Bojki wrócą na rzekę po ustabilizowaniu sytuacji - czytamy w komunikacie UM Wrocław. 

Straż Pożarna poinformowała, że na godz.12.00 odnotowano 15 zdarzeń - 13 z nich to usuwanie złamanych konarów i drzew.

Alarm dla Wrocławia. Wody będzie przybywać

Już w nocy z czwartku na piątek do Polski ma dotrzeć niż genueński, którego nazwano Borys. Meteorolodzy spodziewają się bardzo intensywnych opadów deszczu, nawet o charakterze nawalnym. Dla Wrocławia wydano trzeci najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego.

W czwartek przed południem prezydent miasta Jacek Sutryk przekazał na konferencji prasowej najnowsze informacje w sprawie zagrożenia pogodowego dla Wrocławia.

- Spodziewamy się, że nawalne pojawią się o szczególnym nasileniu z piątku na sobotę (13/14 września) i wtedy należy tą sytuację w sposób szczególny monitorować

– przekazał prezydent.

W ciągłej gotowości są pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Jak przekazał nam Tomasz Jankowski ze ZDIUM-u, na terenie całego miasta prowadzone są kontrole wpustów i rejonów dróg, gdzie są obniżenia pod wiaduktami.

- Takie prace realizowaliśmy już m.in na ul.Koreańskiej, Kuronia, Komuny Paryskiej.Obecnie ekipa czyszcząca wpusty jest w drodze na ul.Długosza, następnie Brzechwy - są to reakcje podejmowane na zgłoszenia mieszkańców

– informuje Tomasz Jankowski.

Wpusty pod wiaduktami czyszczone są również pod wiaduktami na Trzebnickiej i Reymonta.

- W czasie opadów firma odpowiedzialna za czyszczenie wpustów jest w gotowości, aby w razie potrzeby natychmiast udrożnić wpusty w awaryjnych lokalizacjach

– dodaje.

Dodatkowo ZDiUM zmobilizował także firmę odpowiedzialną za oznakowanie, aby mogła w razie potrzeby, na polecenie służb, ustawić dodatkowe znaki zabezpieczające miejsca potencjalnie niebezpieczne dla kierowców.

Co ważne, jak zapewniają drogowcy, dyspozytorzy ZDiUM są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgloszenia@zdium.wroc.pl.

MPWiK w gotowości

Także MPWiK we Wrocławiu zapewnia, że pracownicy są w stałej gotowości do działania.

- Skompletowaliśmy dodatkowe ekipy pogotowia kanalizacyjnego. Inżynierowie przygotowali plan działania, załoga została podzielona na zespoły, które – jeśli będzie taka potrzeba – będą pracowały zmianowo bez przerwy do poniedziałku. Zbiorniki retencyjne przy ul. Długiej, które mogą przyjąć maksymalnie aż 60 tys. m3 wody zostały opróżnione, są sprawdzone i gotowe. To one pomagają w ochronie Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. W Porcie Południowym wszystko działa w najlepszym porządku, a nasi inżynierowie na bieżąco kontrolują sytuacje na kolektorze Odra

– czytamy w komunikacie Przemysława Gałeckiego z MPWiK.

Jak zapewnia, w środę opróżnione zostały kolektory burzowe w mieście, a oczyszczalnia jest gotowa na krótkotrwałe zaniki prądu.

- Kończymy przeglądy zasuw, klap, przepustów i przede wszystkim krat na sieci kanalizacyjnej. Sprawdzamy drożność sieci kanalizacyjnej i – tam gdzie to potrzebne – prowadzimy hydrodynamiczne czyszczenia sieci kanalizacji ogólnospławnej, sanitarnej i deszczowej

– informuje Gałecki i dodaje, że kolektor Odra obecnie jest napełniony do wysokości 2 metrów, czyli na poziomie niespełna 30% jego retencji – pojemności.

Wrocław szykuje się na nadejście wielkiej wody. Jaki jest stan rzek? 12 września

W związku z nadejściem niżu genueńskiego we Wrocławiu opróżniane są wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście. Służby analizują miejsca, które są najbardziej narażone na podtopienia. Sprawdziliśmy jak wygląda stan Odry w rejonie Mostów Trzebnickich na Kleczkowie. W galerii zdjęcia z godz. 12:00 w czwartek, 12 września.

Obecnie Odra we Wrocławiu jest w strefie stanów średnich. Jednak w prognozach zagrożeń hydrologicznych IMGW przewiduje wezbranie rzeki z przekroczeniem stanów alarmowych. Taka sytuacja może potrwać do niedzieli, 15 września.

Aktualnie występujące opady deszczu można śledzić na stronie radar-opadow.pl

Alert dla Wrocławia. Mieszkańcy przygotowują się na podtopienia. Jaki jest stan rzek? Radar opadów