Nowe budynki mieszkalne maksymalnie do 6 pięter
Zgodnie z nowymi przepisami nowe budynki mieszkalne powstające we Wrocławiu będą mogły mieć maksymalnie siedem kondygnacji – parter i sześć pięter. Wyższe obiekty będzie można wybudować tylko obok tych już powstałych wieżowców.
Jak wynika z projektu uchwały Rady Miejskiej Wrocławia nowe przepisy mają wejść w życie już na początku listopada tego roku. Co ważne, zmiany nie dotyczą budynków, które już teraz dostały zgodę na budowę.
Głosowanie nad uchwałą dotyczącą ograniczenia wysokości nowych budynków mieszkalnych we Wrocławiu ma się odbyć już w czwartek, 17 października. Po 14 dniach od opublikowania wejdzie w życie i będzie obowiązywać na terenie całego Wrocławia.
A w uchwale czytamy:
„Budynki objęte inwestycją mieszkaniową nie mogą być wyższe niż 7 kondygnacji nadziemnych”
Są też zastrzeżenia:
„Jeżeli w odległości nie większej niż 250 m od budynków objętych inwestycją mieszkaniową znajdują się, w istniejącej zabudowie, budynki mieszkalne o wysokości przekraczającej 7 kondygnacji, wówczas maksymalną wysokość budynków objętych inwestycją mieszkaniową wyznacza wysokość najwyższego budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie.
Polecany artykuł:
W uzasadnieniu nowych przepisów możemy przeczytać, że wprowadzenie ograniczeń dotyczących wysokości zabudowy „jest istotnym narzędziem, które silniej zabezpieczy relacje przestrzenne oraz lokalny kontekst i oddziaływanie zabudowy. Powyższe ustalenia odpowiadają na potrzebę dbałości o estetykę miasta oraz spójne wpisanie się inwestycji mieszkaniowych w trybie specustawy w politykę przestrzenną i wysokościową”.
Dodatkowe ograniczenia dla deweloperów
Poza ograniczeniem wysokości w uchwale jest też mowa o nowe budynki mieszkalne będą mogły powstawać „w odległości nie większej niż 1500 m od szkoły podstawowej, która jest w stanie przyjąć nowych uczniów w liczbie dzieci stanowiącej nie mniej niż 10 % planowanej liczby mieszkańców inwestycji mieszkaniowej”
Ponadto deweloper będzie zobowiązany do zapewnienia dostępu do urządzonych terenów wypoczynku oraz rekreacji lub sportu w odległości nie większej niż 750 m od tych terenów.