We Wrocławiu panuje groźny wirus. W tych częściach miasta znajduje się obszar zagrożony

i

Autor: Freepik

Uwaga

We Wrocławiu panuje groźny wirus. Te części miasta objęte są obszarem zagrożonym

2024-10-09 11:15

7 października 2024 roku Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu wprowadziło zarządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków. Część miasta objęta jest obszarem zagrożonym, ponieważ znajduje się bezpośrednio wokół ogniska choroby. Do odwołania zakazane jest też organizowanie wszelkiego rodzaju targów czy wystaw drobiu. Co ważne, wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Ptasia grypa we Wrocławiu. Te części miasta objęte są obszarem zagrożonym

W poniedziałek, 7 października 2024 roku, Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że zostało wprowadzone zarządzenie wojewody dolnośląskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Na terenie powiatów trzebnickiego i wrocławskiego oraz miasta Wrocław zakazane jest organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie gromadzone są drób czy też inne ptaki. Pozostałe ograniczenia dotyczą przede wszystkim hodowców drobiu.

Na fermie drobiu w Pierwoszowie, pod Wisznią Małą już wykryto ognisko ptasiej grypy. Na skutek choroby padło tam kilka ptaków, w efekcie czego całe stado zostanie zutylizowane.

- Powiatowy lekarz weterynarii w Trzebnicy zawiadomił o podejrzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na fermie kaczek rzeźnych. Zostanie przeprowadzony proces gazowania. 60 tys. kaczek zostanie zutylizowanych

mówi starosta powiatu trzebnickiego, Małgorzata Matusiak, w rozmowie z reporterem Radia ESKA. 

W związku z ogniskiem ptasiej grypy na drogach w tej miejscowości pojawią się maty dezynfekcyjne. Dodatkowo, hodowcy muszą od tej pory trzymać swoje ptactwo w zamknięciu na terenie wyznaczonej strefy zapowietrzonej oraz zagrożonej.

Ważne jest, że obszar zapowietrzony, czyli znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska choroby, jest w gminach Wisznia Mała i Trzebnica oraz w powiecie wrocławskim w gminie Długołęka. Północna część Wrocławia znalazła się za to na obszarze zagrożonym. Oznacza to konieczność natychmiastowego usuwania ciał martwych ptaków na tym terenie

W mieście możemy spodziewać się znaków "Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony". Są one m.in.:

  • przy wjeździe na mosty:
    • Milenijny;
    • Osobowicki;
    • Trzebnicki.
  • na al. T. Boya-Żeleńskiego;
  • na ul. Bora-Komorowskiego;
  • przed przejazdami kolejowymi przy:
    • ul. P. Czajkowskiego;
    • al. Poprzecznej;
    • al. Jana III Sobieskiego.
  • przy ul. Bierutowskiej;
  • na estakadzie nad ul. Dobroszycką;
  • na AOW przy zjeździe z węzła Wrocław-Północ

"Obszarem zagrożonym określona została w rozporządzeniu część miasta położona na północ od linii wyznaczonej przez Odrę, Starą Odrę oraz linię kolejową Wrocław Nadodrze – Długołęka"

czytamy w komunikacie na Facebooku Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Czy ptasia grypa jest groźna dla człowieka?

Ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną, która występuje powszechnie u ptaków. Wywoływana jest przez typ A wirusa grypy, a jej naturalnym gospodarzem jest drób i dzikie ptactwo. Jak informują Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w różnych częściach kraju wynika, że wirus ten nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi pod warunkiem przestrzegania zasad higieny. 

- Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków poprzez bardzo bliski bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami. Bezpośredni kontakt oznacza przenoszenie lub przebywanie w odległości do 1 metra od ptaków, bądź też ich odchodów

podkreśliła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, w rozmowie z reporterką Radia Zet. 

Co więcej, nie ma dowodów, że właściwie przyrządzony drób lub jaja mogą być przyczyną zarażenia. 

Ptasia Grypa dziesiątkuje populację łabędzi na zatoce puckiej