Powódź 2024

Powódź we Wrocławiu. Walka o osiedla nad Odrą i Oławą. Miasto przypomina oblężoną twierdzę

2024-09-19 9:47

Sytuacja powodziowa we Wrocławiu. Przez wiele godzin mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego zabezpieczali swoje budynki przed wylaniem rzeki Oława. W akcji pakowania i układania worków z piaskiem brało udział dziesiątki osób. Jak informują służby sytuacja w tym rejonie miasta jest obecnie stabilna. Z niepokojem wszyscy teraz patrzą na Odrę.

Wrocław przypomina oblężoną twierdzę. Przed powodzią chroni się workami, płytami OSB i foliami

To była bardzo nerwowa noc dla mieszkańców Wrocławia. Wiele osób nie mogło zasnąć i nieustannie sprawdzało aktualny stan rzek w mieście. W nocy byliśmy m.in. na Przedmieściu Oławskim oraz Starym Mieście. Wszędzie tam układano worki z piaskiem. Trwała zacięta walka o budynki mieszkalne. Wielu mieszkańców, w tym także kobiety i dzieci, przyszło pomagać napełniać worki z piaskiem, a później układać z nich wał. Tak było m.in. w rejonie Żabiej Ścieżki, gdzie dziesiątki osób przyszło pomagać przy zabezpieczaniu Przedmieścia Oławskiego.

Worki były układane wzdłuż rzeki Oława, która wpływa do Odry. Wały z worków zrobiono m.in. na terenie Politechniki Wrocławskiej, Hydropolis, kolejki Polinki oraz wielu restauracji i hoteli. Obwałowania powstały również od strony Ostrowa Tumskiego. Zabezpieczono wejścia do kościołów, a przy Moście Młyńskim zamontowano na oknach i drzwiach płyty OSB. Na wejściach do niektórych budynków pojawiły się też płyty gipsowo – kartonowe. Wrocław przypomina oblężoną twierdzę.

Sytuacja na Odrze we Wrocławiu

Sytuacja powodziowa we Wrocławiu. Jaki jest aktualny stan Odry i Oławy?

Z najnowszych porannych informacji wynika, że Odra osiągnęła już 633 cm, a jak informuje Urząd Miejski we Wrocławiu, „dzięki realizacji zaplanowanych działań, jak chociażby uruchomienie polderu Oławka, woda z Odry nie przedostała się na ulice miasta”.

Według najnowszych prognoz poziom wód w Odrze ma się utrzymać na obecnej wysokości przez ok. 1,5 doby. Działania mieszkańców i wojska można było również obserwować na wrocławskich Stabłowicach i Marszowicach, gdzie trwały prace nad wzmacnianiem wałów.

- 820 metrów zupełnie nowych zabezpieczeń pojawiło się natomiast przy ujściu Bystrzycy do Odry na osiedlu Janówek – informuje UM Wrocław.

Służby cały czas są w działaniu i reagują na zgłoszenia o lokalnych zalaniach terenów wodonośnych. Tak jest np. przy ul. Opatowickiej, którą zamknięto na czas pracy polderu.

Powódź we Wrocławiu. Niebezpieczeństwo zatkania przepływów

Największym niebezpieczeństwem są konary drzew i gałęzie które niesie ze sobą rzeka. Trudna sytuacja przy Młynie Maria na Starym Mieście. Tu pracuje ciężki sprzęt i wyciąga drzewa z kanału młyńskiego, żeby nie doszło zapchania przepływu wody.

Prognozy stanów rzek we Wrocławiu:

  • Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 355 cm stan alarmowy: 270 cm. Prognoza na 20.09: 361 cm
  • Oława - wodowskaz Oława: obecnie 369 cm stan alarmowy: 250 cm. Prognoza na 20.09: 322 cm
  • Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 388 cm stan alarmowy: 375 cm. Prognoza na 20.09: 359 cm
  • Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 139 cm stan alarmowy:200 cm. Prognoza na 20.09: 139 cm

Walka o wrocławskie osiedla nad Odrą i Oławą. Mieszkańcy do późnych godzin nocnych ratowali dobytek