Ciekawostki

To jedna z najciekawszych dolnośląskich wsi. Jej ozdobą są słynne drewniane domy tkaczy

2025-01-14 19:35

Chełmsko Śląskie to położona tuż przy granicy z Czechami wieś z wyjątkowymi drewnianymi domkami. W rynku zobaczymy szereg barokowych kamieniczek, ale to nie wszystko. Chełmsko ma bogatą historię i całe mnóstwo zabytków.

Chełmsko Śląskie to jedna z najpiękniejszych wsi Dolnego Śląska. Znajdują się tu słynne drewniane domy tkaczy

Chełmsko Śląskie jest jedną z najpiękniejszych wsi na Dolnym Śląsku. To właśnie tutaj znajdują się drewniane domy tkaczy oraz piękne barokowe kamienice na rynku. Wieś położona jest w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. To dawna wieś sudeckich tkaczy. Niewielką niegdyś osadę założyli Czesi, którzy nadali jej nazwę Mons Bellus, czyli Piękna Góra. Wieś znajduje się na wysokości ok. 500-550 m.n.p.m. Wcześniej było miastem, lokację uzyskało w 1289 roku, prawa miejskie utraciło w 1945 roku.

- Malownicze położenie grodziska sprawiło, że nazwa miejscowości przyjęła się w historii na wieki i funkcjonowała do 1945 roku jako niemiecka Schomberg

– czytamy na stronie turystyka.lubawka.eu

Na przestrzeni XVII i XVIII wieku Chełmsko Śląskie słynęło z produkcji lnu w całej Europie. Produkty były sprzedawane nawet w Ameryce. W tym czasie powstały kamienice w rynku oraz drewniane domy tkaczy. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, w miejscowości mieszka 1911 osób, z czego 50,2 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 49,8 procent ludności to mężczyźni.

Wieś Chełmsko Śląskie w 2016 roku została doceniona i wygrała konkurs Piękna Wieś Dolnośląska. Główną atrakcją wsi jest 12 Apostołów, czyli niepowtarzalny zestaw drewnianych domów – do dziś zachowało się ich 11. Jest tutaj Izba Tkacka, w której można zapoznać się np. z działaniem krosna i kołowrotka. Eksponowane są tu też inne narzędzia związane z tkactwem. Unikatowe Domy Tkaczy Śląskich do dziś przyciągają turystów z całej Polski.

Domki znajdują się przy ul. Sudeckiej i pochodzą z 1707 roku. Wybudowano je z inicjatywy cystersów z Krzeszowa dla tkaczy z Czech. Zestaw domów wybudowano w szeregu. Są to parterowe budynki o konstrukcji ryglowej i zrębowej. Mają charakterystyczne dwuspadowe dachy kryte gontem. Dzięki osiągnięciom dokonywanym przez tkaczy, cesarz Rudolf II przyznał miejscowości szereg przywilejów, w tym organizację jarmarków i cotygodniowych targów.

Izba Tkacka otwarta jest codziennie. Jest też sklep, w którym kupimy lokalne produkty z lnu i pamiątki. W okresie zimowym od 1 listopada do 31 marca czynne w godz. 10-16. W okresie letnim od 1 kwietnia do 31 października czynne w godz. 9-18.

Inne zabytki Chełmska Śląskiego warte uwagi to:

  • barokowy kościół parafialny pw. Świętej Rodziny, z lat 1670–1691
  • dawna szkoła parafialna z 1575 r., ul. Kościelna 5, przebudowana w XVII w.
  • barokowe i klasycystyczne kamienice w rynku
  • rzeźba św. Jadwigi na narożniku kamienicy Rynek nr 4
  • budynek ratusza
  • kaplica św. Anny

Ta wieś jest ozdobą Dolnego Śląska. Są tu słynne drewniane domy tkaczy