Mały manat karaibski urodził się w ZOO Wrocław!
Jak poinformowało wrocławskie zoo, na świecie pojawił się młodziutki manat karaibski. To piąte młode tego gatunku, które urodziło się w stolicy Dolnego Śląska. Manat czuje się dobrze i rozwija się prawidłowo. Co ciekawe, manaty karaibskie na terenie Polski można zobaczyć tylko w ZOO Wrocław. Mama młodego, Abel, do Wrocławia przyjechała w 2017 roku z Singapuru. Udało jej się tu jednak znaleźć własny kąt - manaty czują się we Wrocławiu naprawdę dobrze, regularnie się rozmnażając.
Manaty karaibskie to zwierzęta przyciągające tłumy do Afrykarium, gdzie czują się wyjątkowo dobrze. Cieszymy się z kolejnego przychówku. Dotychczas trzy młode z naszego zoo wyjechały do innych ogrodów zoologicznych, dzięki czemu zasililiśmy pulę genową tego gatunku – mówi Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław. – Transport manatów zawsze jest skomplikowaną logistycznie operacją. Mamy specjalistyczną wiedzę na ten temat i zawsze podchodzimy do tego profesjonalnie – dodaje.
Tak wyglądał poród manata karaibskiego
Manat na świat przyszedł dokładnie 26 września, a jego narodziny zostały uwiecznione na nagraniu poniżej. Choć poród przebiegł sprawnie, matka nie podjęła się opieki nad małym - opiekunowie muszą karmić go trzy razy dziennie. W momencie narodzin młody ważył aż 30 kilogramów, co nie jest jednak niczym zaskakującym dla tego gatunku. Dorosłe osobniki manatów mogą ważyć nawet 1500 kilogramów! Co ciekawe, manaty karaibskie są roślinożercami - codziennie zjadają one 125 kilogramów sałaty masłowej. Wyżywienie całego stada kosztuje kilkaset tysięcy złotych rocznie.
ZOBACZ PORÓD MANATA KARAIBSKIEGO:
Gdzie oglądać manaty karaibskie?
W całej Polsce manaty karaibskie zobaczymy jedynie w pawilonie Afrykarium wrocławskiego zoo. Zobaczyć je można w "Dżungli Kongo" - zarówno pod wodą, jak i z górnego tarasu widokowego. Dodatkowo, codziennie około godziny 12:30 w strefie Kongo można obserwować karmienie małego manata z butelki.
Karmimy manata specjalną mieszanką mleka z około 50-procentową zawartością tłuszczu i dużą ilością witamin. Dla porównania ludzkie mleko ma około 4% tłuszczu – mówi Marcin Matuszak z Wydziału Ssaków Kopytnych, który wraz z innymi opiekunami karmi małego manata 3 razy dziennie. – Karmienia odbywają się około godziny 7:00 jeszcze przed otwarciem zoo, następnie o 12:30 i w godzinach wieczornych około godziny 18:00. W tej chwili manat wypija około 400 ml mleka w ciągu doby. W okolicy pierwszego miesiąca zacznie skubać rośliny – już teraz interesuje się sałatą. Przez pewien czas, do około pół roku, będzie przyjmował zarówno mleko jak i pokarm stały. Liczymy, że Abel przejmie nad nim pełną opiekę. Swoim synem Ambrożym zajmowała się od początku. W międzyczasie przejęła także opiekę nad Letycją, córką innej samicy o imieniu Ling – dodaje Marcin Matuszak.
ZOO Wrocław opiekuje się manatami od niemal 10 lat
Co ciekawe, manaty we wrocławskim zoo można oglądać od 2014 roku. ZOO Wrocław jest też rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę narodzonych młodych w jednym ogrodzie zoologicznym.
Narodziny kolejnego manata są dla nas niezwykłą okazją do świętowania i potwierdzają, że jesteśmy wiodącym ośrodkiem hodowli tego gatunku w Europie – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław. – Od momentu sprowadzenia manatów do Afrykarium aż do dzisiaj, pozostajemy jedynym zoo w Polsce, którym można spotkać te niezwykłe zwierzęta. Hodowla zaczęła się od dwóch samców, które w 2014 r. trafiły do nas z duńskiego Odense i dwóch samic, które przyjechały z Singapuru w 2017 r., w tym Abel. Od tego czasu powitaliśmy 5 manatów, a rekordowe były trzy lata od 2017 do 2020 roku, kiedy urodziły się u nas cztery młode – tego nie dokonał żaden ogród zoologiczny w Europie – dodaje Marta Zając-Ossowska.