Ciekawostki

W Karkonoszach pojawiły się "palce umarlaka". Upiorny grzyb budzi grozę

2024-02-28 13:54

Wyglądają naprawdę przerażająco. „Palce umarlaka” możemy spotkać spacerując po szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego. Te upiorne okazy to w rzeczywistości grzyby.

Groza w lasach. Te grzyby wyglądają jak wystające z ziemi palce nieboszczyka

Spacerując po szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego można natknąć się na nietypowe grzyby. Jednym z takich okazów, są „palce umarlaka”. To w rzeczywistości próchnilec maczugowaty, który może wyglądać jak palce nieboszczyka z filmu grozy. Zawdzięcza to swoim owocnikom, które mogą przybierać różne kształty, często wydłużone, podobne do maczug. Grzyby osiągają wysokość przeciętnie od 3 do 10 cm, a grubość ok. 2,5 cm. I to właśnie one wzbudzają największą sensację.

- Próchnilec maczugowaty Xylaria polymorpha niekiedy przypomina wychodzące z ziemi palce, stąd jego zwyczajowa nazwa "palce umarlaka". Łacińska nazwa lepiej chyba niż polska oddaje jednak charakter tego grzyba. Polymorpha to po prostu zmienny, różnokształtny – czytamy na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Grzyby te w środku są białe, z czarnymi kropkami dookoła.

Gdzie rosną „palce umarlaka”? Czy te grzyby są jadalne?

Upiorny grzyb występuje na wszystkich kontynentach poza Afryką i Antarktydą. Znany jest również w Polsce. Grzyby te rosną przez cały rok na pniakach i korzeniach, zwłaszcza buka i dębu. Niekiedy „palce umarlaka” wyrastają na kawałkach drewna zagrzebanego w ziemi.

U tych nietypowych grzybów powierzchnia jest ziarenkowata, a u młodych okazów wiosną jest blada z białym szczytem. Z czasem staje się bardziej ciemna, a później czarna i pomarszczona. Ten specyficznie wyglądający grzyb, który może u co niektórych budzić nawet przerażenie, nie nadaje się do spożycia. Jest niejadalny.

W Karkonoszach pojawiły się "palce umarlaka". Upiorny grzyb budzi przerażenie