Zima w górach

W Karkonoszach drugi stopień zagrożenia lawinowego. Goprowcy ratowali wyziębionych turystów

2023-12-04 17:08

Na terenie Karkonoszy obowiązuje już drugi stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu kilku dni na szczycie Śnieżki przybyło około 20 cm śniegu, a pokrywa ma już prawie 90 cm. Na niektórych szlakach są półtorametrowe zasypy. Niestety, goprowcy mają pełne ręce roboty, kilku turystów z powodu mocnego wychłodzenia potrzebowało pomocy.

Z powodu intensywnych opadów śniegu w weekend w Karkonoszach ogłoszono już drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki na szlakach są bardzo trudne.

- W szczytowych partiach Karkonoszy grubość pokrywy waha się od 60 do 90 cm śniegu, a w miejscach większej koncentracji do 130 cm – czytamy w komunikacie GOPR Karkonosze.

- Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne – tłumaczą goprowcy i ostrzegają przed poruszaniem się po górskich szlakach.

- Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości – dodają.

Trudne warunki w Karkonoszach. Goprowcy ratowali wyziębionych turystów

Bardzo surowa aura w Karkonoszach sprawia, że w szczytowych partiach gór Sudetów Zachodnich warunki na szlakach wciąż są bardzo ciężkie. W ostatnich dniach sporo pracy mieli goprowcy, którzy ratowali wychłodzonych turystów.

- Pierwsze zgłoszenie dostaliśmy o poszkodowanym na szczycie Śnieżki, który w wyniku mocnego wychłodzenia potrzebował zabezpieczenia i ewakuacji. Kolejne dwa zgłoszenia przyszły ze strony czeskiej gdzie najpierw dwie osoby w wyniku wyczerpania potrzebowały ewakuacji, a następnie jedna osoba potrzebowała również ewakuacji w wyniku wyczerpania – informuje GOPR Karkonosze. W działaniach pomagali czescy ratownicy górscy, którzy dotarli do poszkodowanych, zabezpieczyli, a następnie przekazali turystów w rejonie Czeskiej Budki.

Aktualnie zamknięte szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym:

  • szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od remontowanego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego);
  • szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą) - uwaga obejście jest poprowadzone szlakiem niebieskim do Spalonej Strażnicy i dalej głównym grzbietem Karkonoszy do szlaku czarnego (Drogi Rataja);
  • szlak niebieski Droga Jubileuszowa od Zakosów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym ze Śnieżki, na Zakosach obowiązuje ruch w dwóch kierunkach;
  • szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia, obejście zimowe szlaku prowadzi drogą od Domku Myśliwskiego do schroniska Strzecha Akademicka;
  • szlak zielony ścieżka nad reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, obejście zimowe prowadzi szlakiem niebieskim, wzdłuż tyczek do Czeskiej Budki - skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
  • szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
  • szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym), obejście jest poprowadzone drogą zimową, wzdłuż tyczek, szlakiem czarnym do schroniska na Szrenicy i dalej wzdłuż tyczek do szlaku czerwonego;
  • szlak czerwony trawersujący stoki Wielkiego Szyszaka od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem (skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim) - obejście zimowe jest poprowadzone wzdłuż tyczek południowymi stokami Wielkiego Szyszaka, po stronie czeskiej

Półtorametrowe zasypy na górskich szlakach. Apel o ostrożność

Karkonoski Park Narodowy poinformował, że w ciągu dwóch dni przybyło na szczycie Śnieżki 19 cm śniegu i pokrywa ma tam 87 cm. W Karkonoszach na szlakach może obecnie leżeć metr śniegu, a w zaspach do nawet półtora metra.

- Prosimy o ostrożność. Wędrówki rzadziej odwiedzanymi szlakami wymagają znajomości topografii Karkonoszy, bo niektóre szlaki, mimo gęstego oznakowania, trudno miejscami nawet odnaleźć w terenie – apelują pracownicy parku.

GOPR Karkonosze przekazał, że w ciągu najbliższej doby temperatura w szczytowych partiach gór wyniesie od minus 10 do minus 14 stopni.

Dziwne stwory w górach. Śnieżne duchy i potwory straszą turystów