O co chodzi z ustawą Kamilka?
28 lipca 2023 roku Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest to tzw. ustawa Kamilka - 8-letniego chłopca, który zmarł tragicznie wskutek przemocy domowej w 2023 roku. Nowe przepisy mają na celu wzmocnienie ochrony dzieci przed przemocą. Formalnie weszły w życie już 15 lutego 2024 roku, jednak ważna jest również data 15 sierpnia 2024 roku.
Tego dnia bowiem wszystkie instytucje, które pracują na rzecz dzieci (szkoły, przedszkola, żłobki, domy dziecka) muszą mieć wdrożone standardy ochrony małoletnich. Jak wskazują przepisy, każdy pracownik ma rozumieć, czym jest wykorzystywanie dzieci, jakie są jego formy oraz do kogo się zwrócić o pomoc.
Nowe wytyczne dla księży we Wrocławiu. Zakaz przebywania z dzieckiem sam na sam to nie wszystko
Archidiecezja wrocławska również zdecydowała się wdrożyć nowe standardy dla duchownych w związku z wejściem w życie przepisów ustawy Kamilka, ale też skandalami seksualnymi, do których dochodziło w archidiecezji wrocławskiej. Ich efektem jest też ukaranie przez Watykan nieżyjących już byłych zwierzchników z Wrocławia:
- kardynał Henryk Gulbinowicz został oskarżony o molestowanie i akty homoseksualne;
- arcybiskup Marian Gołębiewski został ukarany za "zaniedbania w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów w czasach jego posługi biskupiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji wrocławskiej".
Od najbliższej środy, 14 sierpnia 2024 roku, każdy proboszcz we wrocławskich i podwrocławskich parafiach ma obowiązek dopilnowania, aby w jego parafii przestrzegane były "Standardy ochrony małoletnich" opracowane przez kurię. Za ich niestosowanie odpowiedzialność personalnie ponosi proboszcz.
Wspomniane zasady to m.in.:
- wszystkie spotkania z małoletnimi na terenie parafii powinny być organizowane w miejscach oficjalnych, ogólnodostępnych i do tego przygotowanych;
- nie można przebywać z małoletnim sam na sam w warunkach odizolowanych (jeśli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania zalecane jest powiadomienie rodziców lub przełożonego; indywidualnych spotkań nie wolno mnożyć oraz przedłużać i nie powinny odbywać się w późnych godzinach wieczornych lub nocą);
- małoletni nie mogą przebywać w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego;
- nie należy przewozić małoletnich prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę, bez wiedzy i wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych;
- nie wolno dotykać dzieci wbrew ich woli ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskich lub wychowawczych;
- małoletnim nie wolno robić zdjęć lub filmować bez ich zgody, nie wolno upubliczniać zdjęć, filmów z udziałem małoletnich bez pisemnej zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych, z wyjątkiem zdjęć dużych grup w miejscach publicznych (np. grupowe zdjęcie z I Komunii świętej czy bierzmowania).
Polecany artykuł: