Perła Dolnego Śląska zachwyca fotografów. Pałac w Bożkowie wygląda jak zamek z Disneya
Pałac w Bożkowie wybudowany został w XVI wieku i do dziś wzbudza zachwyt wśród mieszkańców Dolnego Śląska i turystów. To jedna z najpiękniejszych rezydencji województwa dolnośląskiego, która niestety coraz bardziej popada w ruinę.
Inicjatorem budowy Pałacu w Bożkowie był hrabia von Magnis. Ród Magnisów powiększał z biegiem lat swoje dobra na ziemi kłodzkiej. Jak czytamy na stronie zabytek.pl, w XIX wieku hrabiowie byli największymi posiadaczami ziemskimi na terenie hrabstwa kłodzkiego.
Na terenie całego kompleksu oprócz pałacu wybudowano, ozdobny ogród, park, wieżę widokową, zwierzyniec i bażanciarnie. Ostatniej przebudowy pałacu dokonano po pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnisa. W latach 30-tych ubiegłego wieku elewacja budynku została przebudowana na klasycystyczną. Po II wojnie światowej pałac przejął skarb państwa, a od 1993 roku starostwo. Przez lata w budynku mieściły się różne szkoły, w tym np. Technikum Rolnicze i szkoła ogrodnicza.
Ostatni remont Pałacu w Bożkowie przeprowadzono w 1973 roku. W kolejnych dekadach obiekt zaczął popadać w ruinę. W 2005 roku starosta kłodzki postanowił sprzedać pałac spółce Fenelon Group za 2,5 mln zł, a w 2010 roku kupił go inwestor z Sobótki. Od 2016 roku zabytkowy pałac jest udostępniony do zwiedzania.
Pałac w Bożkowie na sprzedaż. Właściciel chce 6,7 mln złotych
Właściciel pałacu w Bożkowie w powiecie kłodzkim od pewnego czasu bezskutecznie próbuje go sprzedać. Obiekt wciąż nie znalazł nowego nabywcy, który będzie chciał odnowić perełkę Ziemi Kłodzkiej.
- Pałac zbudowany jest na planie nieregularnym składającym się z przechodzących w siebie skrzydeł. Posiada 3 kondygnacje, dach w większości czterospadowy oraz dwie wieże (od strony płn-wsch i płn-zach). Elewacja budynku zachowała bogatą dekorację głównie przy oknach w postaci szerokich gzymsów. Każde skrzydło pałacu ma nieco odmienną stylistykę. Od strony zachodniej pałacu znajduje się taras. Drzwi główne są drewniane, dekorowane rzeźbieniami
– czytamy w opisie oferty sprzedaży pałacu na stronie otodom.pl
Pałac w Bożkowie wyceniono na 6,7 mln złotych. Właściciel informuje, że wnętrza pałacowe liczą ok 2,5 tys. metrów kwadratowych, a powierzchnia działki to aż 47213 metry kwadratowe. Wewnątrz budynku jest m.in. dobrze zachowany hol, piękna klatka schodowa, boazeria pokrywająca w niektórych miejscach nawet sufit i bardzo bogato zdobione rzeźbione drewno.
- W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit. W rzeźbieniach i sztukateriach w całym pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne
– czytamy na stronie otodom.pl
Dolnośląski pałac, który odwiedził prezydent Stanów Zjednoczonych
Pałac w Bożkowie na przestrzeni wieków odwiedzali różni znamienici goście. Byli tu m.in. królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern, ale także John Quincy Adams, szósty prezydent Stanów Zjednoczonych.
Na stronie Świdnickiego Portalu Historycznego – historia-swidnica.pl czytamy, że Adams w swoich wspomnieniach – „Listach ze Śląska” pisał tak o wizycie w Bożkowie:
„Hrabia von Magnis ma kilka siedzib w tej okolicy. Zazwyczaj przebywa w Bożkowie, gdzie zamieszkuje w pięknym pałacu z ogrodem i cieplarniami, w których hoduje wiele owoców i roślin z odległych i cieplejszych klimatów. Hrabia jest w tej chwili nieobecny, po polach i ogrodzie oprowadzał mnie francuski ksiądz, preceptor i jego dwóch synów, którzy byli w domu”.