Kryty most w Lądku-Zdroju. Unikatowa atrakcja na skalę Polski
Kryty most w Lądku-Zdroju na Dolnym Śląsku to niepowtarzalna atrakcja dolnośląskiego kurortu. Obiekt obecnie jest niedostępny do zwiedzania. Turyści i kuracjusze chętnie jednak robią sobie zdjęcia wchodząc na taras widokowy od strony ul. Kościuszki 32.
Warto się tu wybrać podczas spaceru wzdłuż rzeki Biała Lądecka w kierunku części zdrojowej. Most z wieżyczkami przerzucony jest przez rzekę i wygląda naprawdę oryginalnie. Przeprawa powstała w latach 30-tych XX wieku. Z historycznych zapisków wynika, że kryty most był dostępny jeszcze do 1945 roku. Do dziś wzbudza ogromne zainteresowanie, szczególnie podczas zachodów słońca, kiedy wygląda zjawiskowo.
- Pomysłodawcą budowy był Paul Hermann, który uruchomił w miasteczku „Sanatorium Landeck” składające się z obiektów usytuowanych po obu stronach rzeki - czytamy na portalu polskaniezwykla.pl
Projektantem żelbetonowego mostu był niemiecki architekt Felix Henry. Zadaszony most stanowił idealny łącznik dla kuracjuszy, którzy przechodzili na zabiegi po drugiej stronie rzeki. Połączył piękną willę przy ul. Spacerowej, nazywaną Zamkiem Bieli (od nazwy przepływającej rzeki Białej Lądeckiej) oraz budynek zabiegowy przy ul. T. Kościuszki. Obiekt funkcjonował jednak tylko do zakończenia II wojny światowej. Po 1945 roku przestał być użytkowany, bo część dawnego sanatorium zamieniono na mieszkania. Tym samym kryte przejście nie było już potrzebne. Wejścia na most zostały zabezpieczone z jednej i drugiej strony.
Zabytkowy most otoczony historycznym parkiem
Zarówno zabytkowa willa, jak i most trafiły w ręce prywatne. Budynek został wyremontowany, naprawie poddano również zadaszenie i okna mostu nad rzeką. Obiekt ten pozostaje jednak nieczynny. Można jedynie podziwiać tą przepiękną przeprawę otoczoną historycznym parkiem, w którym znajdziemy unikalne gatunki drzew, takich jak np. świerk Engelmana z Gór Skalistych. Z kolei wiosną na rzece Biała Lądecka można obserwować prawdziwy spektakl – kwitnienie włosienicznika pędzelkowatego, czyli rośliny będącej w Polsce pod ścisłą ochroną.
Wspaniały zabytkowy most uwieczniła na swoich zdjęciach pani Judyta Kaźmierczak, fotografka z Lądka-Zdroju. Zobaczcie wspaniałą galerię!
Unikat w skali Polski! Kryty most w Lądu-Zdroju na Dolnym Śląsku to prawdziwa perełka [ZDJĘCIA]
Polecany artykuł: