Maturzysta z Legnicy pisał maturę z języka łemkowskiego
Maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy Sławomir Starzyński w rozmowie z PAP zaznaczył, że jest Łemkiem, a łemkowski to jego ojczysty język. „Dlatego czułem się niejako w obowiązku napisać maturę z tego języka. Na co dzień w domu rozmawiamy po łemkowsku” - powiedział Starzyński.
Maturzysta jest członkiem Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”. „Spotykamy się raz w tygodniu na próbach, koncertujemy, prezentujemy pieśni i tańce łemkowskie” – opowiadał Starzyński.
W liceum, do którego uczęszczał maturzysta, nie ma lekcji z języka łemkowskiego, a on przygotowywał się od matury ze starszym nauczycielem języka łemkowskiego Łukaszem Woźniakiem. „Bardzo mu dziękuję za przygotowanie; pan Łukasz przeżył akcję +Wisła+ i pamięta te wszystkie wydarzenia” – mówił Starzyński.
Co było na maturze z języka łemkowskiego?
Maturzysta przygotowywał się m.in. czytając łemkowską poezję. „Temat na maturze bardzo mi się spodobał. Pisałem rozprawkę na temat +Co dla powysiedleńczego pokolenia Łemków znaczy Łemkowszczyzna+” – opowiadał uczeń.
Starzyński podkreślił, że do II LO w Legnicy uczęszcza kilkunastu Łemków. „W latach wcześniejszych maturę z łemkowskiego pisało moje starsze rodzeństwo i jeszcze parę innych osób” – mówił.
Język łemkowski w Polsce. Kultura, tradycje
Językiem łemkowskim określa się w Polsce język rusiński, zwany też łemkowsko-rusińskim, rusińsko-łemkowskim, karpatorusińskim, baczwańsko-rusnackim. Należy on do słowiańskiej rodziny językowej. Posługują się nim Rusini, zamieszkująca Karpaty grupa etniczna Słowian wschodnich. Język łemkowski ma wiele odmian, różnie nazywanych w różnych regionach. Wśród samych Łemków klasyfikacja ich języka jest kwestią sporną, związaną głównie z polityką i historią.
Łemkowie osiedlili się na Dolnym Śląsku pod koniec lat 40. XX wieku na skutek akcji "Wisła". Było to przymusowe przesiedlenie z rejonu Beskidu Niskiego. W Legnicy i okolicznych wsiach zamieszkało kilka tysięcy rodzin. Społeczność łemkowska od 1979 r. organizuje we wsi Michałów rokrocznie watrę, czyli święto kultury, muzyki i obyczajów łemkowskich.