Wrocław

Tyle zostało z zabytkowego pałacu we Wrocławiu. Wstrząsające zdjęcia

2024-06-17 16:16

W nocy z 16 na 17 czerwca palił się zabytkowy XIX-wieczny pałac Stolbergów we Wrocławiu. Jeszcze w poniedziałkowy poranek ze zgliszcz wydobywał się dym. Wnętrza pałacu doszczętnie zostały spalone. Na zdjęciach z drona można zobaczyć, jak wygląda budynek po pożarze.

Internet obiegły zdjęcia płonących ruin XIX- wiecznego pałacu Stolbergów przy ul. Pęgowskiej na wrocławskim osiedlu Świniary. Ogień strawił wnętrza budynku pozostawiając jedynie zgliszcza. Zniszczeniu uległy m.in. drewniane stropy. Jeszcze o poranku w poniedziałek trwała akcja dogaszania, a później przeszukiwania pogorzeliska.

Wielki pożar pałacu we Wrocławiu. Przerażający widok na zdjęciach z drona

Po pożarze pałacu we Wrocławiu pozostały tylko mury zewnętrzne budynku. Na zdjęciach zamieszczonych przez miejski serwis wroclaw.pl widać ogrom zniszczeń. Wciąż nie są znane przyczyny pożaru.

Portal tuwroclaw.com donosi, że właściciel obiektu, czyli oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, złożył już zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Wiadomo też, że jeszcze w poniedziałek (17 czerwca) na miejscu ma się odbyć wizja z udziałem konserwatora zabytków.

Trudna akcja strażaków

Przez całą noc z niedzieli na poniedziałek w akcji brało udział 19 zastępów straży pożarnej i ochotniczej. Dopiero około godz. 6 rano ogień udało się ugasić, później przeszukiwano pogorzelisko.

Pałac w Świniarach został wybudowany w 1845 roku, a jego fundatorem był hrabia Bernhard Joseph von Stolberg-Stolberg. Od końca XIX w. budynek należał do miasta, a po 1945 roku funkcjonował tam PGR. Następnie przejął go Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W 2022 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków. Dwa lata wcześniej pałac został wystawiony na sprzedaż za ok. 4,7 mln złotych. Kupiec się nie znalazł, a budynek od lat stoi pusty.

Tyle zostało z zabytkowego pałacu we Wrocławiu. Wstrząsające zdjęcia

Quiz. Jak dobrze znasz dolnośląskie zamki? Rozpoznasz je po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Na start coś łatwego. Zamek na zdjęciu to:
Quiz. Jak dobrze znasz dolnośląskie zamki? Rozpoznasz je po zdjęciu?