Akcja strażaków

Spłonął pałac Stolbergów. Strażacy przez całą noc walczyli z ogniem [AKTUALIZACJA]

2024-06-17 10:12

Przez całą noc palił się XIX-wieczny pałac Stolbergów na osiedlu Świniary we Wrocławiu. Strażacy dostali wezwanie o godz. 20:36, na miejscu pracowało wówczas czternaście zastępów. Potem dołączyło jeszcze pięć. Około godz. 6 rano skończyła się akcja gaśnicza.

Aktualizacja, godz. 10:10

Spłonął pałac Stolbergów

Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Nikomu nic się nie stało.

"Działania trwały całą noc. Główny wysiłek zakończył się po piątej. Generalnie, tam na miejscu po dojeździe pierwszych zastępów zastano rozwinięty pożar pustostanu. Palił się cały zamek wraz z wieżyczką" – powiedział kpt. Przemysław Rogalewicz z PSP we Wrocławiu.

Kpt. Przemysław Rogalewicz poinformował, że budynek został wypalony, ocalały tylko mury zewnętrzne. Pożar pochłonął m.in. drewniane stropy.

Pałac Stolbergów znajduje się przy ul. Pęgowskiej na wrocławskim osiedlu Świniary.

"Pali się połowa pustostanu" - poinformował dyżurny PSP we Wrocławiu, gdy rozpoczął się pożar.

Na miejscu pracowało przez całą noc 19 zastępów straży pożarnej i ochotniczej. Około godz. 6 rano ogień udało się usunąć. Potem przeszukiwano pogorzelisko.

Neogotycki pałac w Świniarach został wzniesiony w 1845 roku, jego fundatorem był hrabia Bernhard Joseph von Stolberg-Stolberg. Od końca XIX w. budynek należał do miasta, po 1945 roku funkcjonował tam PGR. Później należał do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w marcu pojawiła się oferta jego sprzedaży.

Nie ma osób poszkodowanych. Nikogo nie było wewnątrz pałacu. Przyczyny pożaru na chwilę obecną nie są znane.