Trwa cukrowe szaleństwo - ze sklepowych półek w ekspresowym tempie znika cukier, w niektórych miejscach jest w ogóle niedostępny. Eksperci uspokajają - cukru nie zabraknie, występują jedynie problemy z jego dystrybucją, które są pokłosiem ogromnego zainteresowania wywołanego paniką konsumentów przed wzrostem cen.
Wyższe ceny cukru - większa sprzedaż
Aplikacja PanParagon, która pomaga kontrolować budżet domowy i archiwizować paragony, zweryfikowała obecną sytuację cukrową. Okazuje się, że wraz z wyższą ceną wzrosło również zainteresowanie zakupem cukru.
Zobacz także: Czym słodzić zamiast cukru? Tymi produktami możecie go zastąpić
- Jeszcze rok temu w lipcu średnia cena paczki cukru wynosiła 2,66 zł. W tym roku weszła już na poziom 3,96 zł. Choć teraz w sierpniu 1 kg można już kupić w internecie nawet za 9 zł! W efekcie cukrowej paniki wzrosła również liczba paragonów zawierających ten produkt. Porównując lipiec 2021 roku do analogicznego okresu w roku 2022, liczba paragonów zawierających przynajmniej jedną paczkę cukru, wzrosła o ponad 93 proc. – mówi Antonina Grzelak z PanParagon.
Bardzo ciekawym zjawiskiem jest również odnotowany przez ekspertów z PanParagon wzrost liczby paczek cukru na paragonach Polaków. Jeszcze w styczniu tego roku kupowaliśmy średnio 1,62 paczki cukru, w lipcu już 2,91 paczki.
W tych województwach sprzedaje się najwięcej cukru
Najwięcej cukrowych paragonów w tym roku specjaliści zarejestrowali w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Może to wynikać ze zwyczajów kulinarnych zachodniej ściany Polski. Najmniejsze zainteresowanie zakupem cukru PanParagon odnotował w województwie podkarpackim, pomorskim i łódzkim.